Soud během pondělního jednání odmítl projednávat stížnost Julije Tymošenkové o jejím vzetím do vazby. Bývalá ukrajinská premiérka byla zadržena v pátek, prý neustále narušovala proces šetření jejího podílu na tzv. plynové kauze z roku 2009.

Stoupenci Tymošenkové se mezitím i přes soudní zákaz rozhodli, že znovu vyjdou do ulic, aby veřejně ukázali svůj nesouhlas s vězněním opoziční političky. Přímo před soudní budovu v Kyjevě přišlo na tisíc protestujících a požadovali její propuštění, píše agentura Reuters.

Zároveň sbírali také podpisy pod petice požadující rozpuštění parlamentu a odvolání prezidenta Viktora Janukovyče.

Tymošenková byla do policejní vazby umístěna v pátek kvůli pohrdání soudem. Opakovaně prý odmítala spolupracovat při vyšetřování jejího možného zneužití pravomoci, kdy ještě jako premiérka uzavřela pro Ukrajinu nevýhodnou smlouvu o dodávce ruského plynu.

Samotného soudce navíc označila za "hračku" svého politického soka a současného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Obhájce Tymošenkové k její vazbě řekl, že pro ni nejsou žádné zákonné důvody a požadoval její okamžité zrušení. Vyzval soud, aby zrušil také dřívější soudní rozhodnutí, jímž se političce zakazuje vzdálit se z Kyjeva.

Na dotaz soudu, zda obžalovaná podporuje tuto žádost, Tymošenková odpověděla: "O nic se vás prosit nebudu, nikdy se před vámi (před soudem) nepostavím, budu bojovat, jak mi budou stačit síly." Vyjádřila také naději, že jí podpoří mezinárodní společenství. Její slova přijali přítomní v sále potleskem.

 

Na to soudce Rodion Kirejev reagoval tím, že podle zákona je za pořádek v soudní síni odpovědný on, a varoval, že by mohl obžalovanou z jednání vyloučit, pokud bude vyrušovat, nebo bude klid v sále rušit někdo z přítomných v sále.

Obžaloba pak navrhla žádost obhajoby zamítnout. Soudce jednání přerušil s tím, že bude pokračovat odpoledne. Po poradě soud oznámil, že žádost o zrušení vazby zamítl.

Zrušení vazby požadují také ukrajinské opoziční strany. Znepokojení ohledně rozhodnutí o vazbě vyjádřily i některé západní země. Ruské ministerstvo zahraničí zase doufá, že soud s Tymošenkovou bude spravedlivý, a zdůraznilo, že dohoda o dodávkách zemního plynu z Ruska na Ukrajinu byla v roce 2009 uzavřena v souladu se zákony Ukrajiny i Ruska.

 

Pondělní stání je dalším pokračováním procesu, který projednává, zda Julije Tymošenková svým vyjednáváním skutečně připravila Ukrajinu o miliony eur. Sama Tymošenková ještě před zahájením soudního řízení řekla novinářům, že bude pokračovat ve svém boji učinit z Ukrajiny skutečný evropský stát.

"Vězení je vězení, nechci si na nic stěžovat. Je to zkouška, ale také smysl mého života, abych jednala tak, aby se Ukrajina stala opravdovým evropským státem," řekla.