Na Hájkově a Klausově kritice veřejného vystupování gayů a leseb je výjimečná až forma, kterou volí a která nesnášenlivý odpor k jinému zahaluje do pseudovědeckého jazyka vycházejícího ze zdánlivě neotřesitelného předporozumění zdravého rozumu. Smysl této pseudovědy je zlovolný: ocejchovat, ponížit, urazit.

Původní deviant

Klaus a Hájek hovoří o homosexualitě jako o deviaci, přičemž slovo deviant je pro ně, jak napsala hlava státu (!) ověnčená profesorským titulem, "hodnotově neutrální". Petr Hájek přitom odkazuje na latinské slovo deviare, které znamená "odchýlit se od správné cesty". Hájek a Klaus vytvářejí dojem, že existuje jakýsi původní význam slova, který každý vzdělanec - jako jsme my, muži z Hradu z centra kritického myšlení - samozřejmě zná, a tudíž ho přirozeně používá i ve veřejném diskurzu. Je to vlastně konzervativní cesta k základu, který má být pevný jako Petrova víra.

V článku se dále dozvíte

  • Vystoupení Petra Hájka a Václava Klause proti pochodu homosexuálů v Praze není obsahově až tak výjimečné. Když se na věc podíváme s cynickým odstupem, prezident a jeho vicekancléř říkají jen to, že homosexualita je odchylka od normálu, "trest Boží", s nímž se má každý potýkat v sobě a nechodit s tím, natožpak masově, na veřejnost. Totéž tvrdila Česká biskupská konference, totéž razí ultrakonzervativci po celém světě. Nic nového.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru