Myslíte si, že v Česku poroste popularita nacionalistických nebo xenofobně orientovaných hnutí či politických stran?

Myslíte si, že v Česku poroste popularita nacionalistických nebo xenofobně orientovaných hnutí či stran?

Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Nevím, pořád nějak naivně věřím, že lidi jsou moudřejší než většina politiků, kteří to zjednodušování témat mají tak nějak v popisu práce..
Ondřej Černý
Ondřej Černý
kulturní manager a konzultant
Rád bych věřil, že ne. Snad je česká společnost dost zralá na to, aby odmítla jakékoli propagátory programové nenávisti.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Ano. Několik let říkám, že logika uvažování Václava Klause je nebezpečná. A už sbírá nohsledy. Ale lidé tak milují jednoduchá řešení...
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Jistěže, a jdou jim svou nesnášenlivostí vzorem i vysoce postavení politikové. To oni rozeštvávají společnost, místo aby ji spojovali.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Cha! Češi maj v čele státu nacionalistu a xenofoba, kterej dává jasně najevo, že v roce 2013 nehodlá zmizet ze scény. Bude to peklo.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Ano. Je to podle mě problém celé EU, ale víc než o xenofobii jde o čím dál nesmyslnější přerozdělování a strach jasně pojmenovávat problémy.
Stanislav Komárek
Stanislav Komárek
biolog a filosof
Obavam se, ze ano, vlastne tomu tak uz je. Lze se obavat i rustu jinych druhu extremismu, situace cimsi zacina pripominat tricata leta.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
V celkové krizi davový primitivismus potřebuje hledat viníky. Očekávám v tomto směru to nejhorší.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Bohužel asi ano. Doufejme, že dočasně.
Marek  Pokorný
Marek Pokorný
kurátor a kritik
Podle toho, jak na některé problémy reagují někteří naši nejvýznamnější politici, obávám se cynického využití xenofobie a nacionalismu.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Trochu teď asi poroste. Největší nebezpečí však vidím v tom, že někteří politici se chystají v těchto kalných vodách lovit.
Zdeněk Kühn
Zdeněk Kühn
pedagog na VŠ a soudce
Populismu a extremismu bude přibývat, pokud se bude zhoršovat ekonomická a sociální situace.
Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Nemyslím. I když předvídat je ošemetné. Na popularitu hnutí a partají mají také vliv charismata osob a události, média a pocity ohrožení.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Myslím si, že ANO, protože pár policajtů situaci nevyřeší; konflikty se budou prohlubovat a s nimi volání po radikálním řešení.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru