Sousední Alžírsko naopak zůstane ještě nějakou dobu nedotčeno, předvídá Hamzáví, který letos na jaře odmítl funkci ministra v přechodné vládě.

Obnovy Egypta se účastní jako člen "Výboru moudrých", společně s miliardářem Nagíbem Savirisem či bývalým šéfem Arabské ligy Amrem Músou. Píše také pravidelné sloupky do panarabského deníku Haját.

HN: Kaddáfího režim padl, jak jeho konec ovlivní zbytek arabského světa?

Myslím, že za pár měsíců budeme řešit případy dalších zemí, které se přidají do "klubu" svržených režimů - konkrétně Sýrie a Jemen. Syrský prezident Bašár Asad nemá žádnou šanci udržet se u moci. Bojuje už jen o čas.

HN: Za jak dlouho jeho pád nastane? Nezdá se, že by svět našel způsob, jak Asada svrhnout.

Západ neměl žádnou páku, jak zajistit pád Husního Mubáraka, a on přesto padl. Opravdu stačí počkat a uvidíte. V Sýrii i v Jemenu bylo prolito příliš mnoho krve, není cesta zpět.

Syřané, na rozdíl od Egypťanů, zatím nedokázali sjednotit opozici vůči diktátorovi. Chtějí jeho pád, ale zůstávají rozděleni do jednotlivých frakcí, islamisté, liberálové a podobně. Ale ten režim už není udržitelný. Za jak dlouho skončí, si netroufnu odhadnout, nepotrvá to dlouho.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru