Ukrajinská justice zadržuje a trestně stíhá za údajné zneužívání moci deset významných bývalých politických činitelů včetně vůdkyně opozice, expremiérky Julije Tymošenkové. Na šest dalších představitelů dřívější exekutivy je vydán mezinárodní zatykač.

Poprvé o tomto rozsahu v sobotu informoval v tisku generální prokurátor Viktor Pšonka. Mezi mezinárodně hledanými osobami je však i exministr Viktor Danylyšin bez ohledu na to, že začátkem roku získal politický azyl v Česku.

Ministři zahraničí Evropské unie v sobotu na neformální schůzce v polských Sopotech zároveň varovali Bělorusko i Ukrajinu před pronásledováním opozičních činitelů.

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé upozornil, že by unie nemusela schválit rozsáhlou obchodní dohodu s Kyjevem, pokud by pokračovalo "neodůvodněné soudní líčení" s Tymošenkovou.

Ztráty za miliardu korun

Tymošenková, která je souzena kvůli obvinění z dojednání nevýhodného kontraktu na dovoz zemního plynu z Ruska v roce 2009, je od počátku srpna ve vyšetřovací vazbě. Tato klíčová postava masových demonstrací za prozápadní orientaci země z roku 2004 ale obvinění odmítá jako politicky motivované.

Ve hledáčku justice se vysocí představitelé vlády ocitli poté, co Tymošenková loni prohrála volební souboj o prezidentskou funkci s Viktorem Janukovyčem, jemuž opozice vytýká sbližování s Moskvou.

Ukrajinský nejvyšší žalobce Pšonka ale uvedl, že podezřelí mají na svědomí vážné hospodářské ztráty v přepočtu za jednu miliardu korun. Stíháni podle něj jsou za krádeže, zneužívání služebního postavení a neúčelné využívání svěřených prostředků. Všechny činy souvisejí s výkonem funkce, upozornil.

Pšonka přitom odmítl sdělit jména všech stíhaných, aby prý neohrozil vyšetřování. Ukrajinský list Komsomolskaja pravda upozorňuje, že většinou jde o bývalé ministry, jejich náměstky nebo šéfy významných státních či regionálních úřadů. Ačkoli soud s Tymošenkovou ještě neskončil, prokurátor také tvrdil, že vinu expremiérky už prokázalo předchozí vyšetřování.

Nynější politický kurz Ukrajiny tento týden kritizovala i skupina předních světových politiků a intelektuálů včetně Václava Havla a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.