Akcie na pražské burze v pondělí výrazně oslabily a hlavní index PX odepsal 5,18 procenta na 970,8 bodu. Cenné papíry Telefóniky spadly o 9,69 procenta na 373 korun. Výrazně si pohoršily také bankovní emise, vyplývá z výsledků burzy. Oslabovaly středoevropské i západoevropské trhy.

Obchodování bylo zahájeno až v 11:35, namísto tradičních 9:15. Příčinou byly technické problémy.

Evropský trh srážely dolů obavy z nové recese americké ekonomiky a z dluhové krize v eurozóně. Nejvíce klesaly akcie bank, na které doléhají problémy v eurozóně, ale i žaloba amerického úřadu na banky včetně evropských.

Pražská burza při svém vynuceně zkráceném pondělním obchodování výrazně propadla v souvislosti s obdobným vývojem v zahraničí, uvedl Vladimír Urbánek ze serveru Kurzy.cz. Index PX se po devíti obchodních dnech vrátil pod hodnotu 1000 bodů, upozornil Miroslav Adamkovič z Komerční banky.

Podle něj se pokles indexu dal očekávat, neboť akcie Telefóniky se dnes poprvé obchodovaly bez práva na dividendu. Titul oslabil přesně o výši dividendy, poznamenal.

V souladu s vývojem v Evropě podle Adamkoviče výrazně oslabily také oba bankovní tituly. Cenné papíry Komerční banky zlevnily o 6,63 procenta na 3254 korun a akcie Erste Bank si pohoršily o 4,12 procenta na 558,90 koruny.

O více než pět procent na 131,30 koruny spadly akcie developera Orco. Cena akcií těžařské firmy NWR klesla o 4,12 procenta na 157 korun a se ztrátou 2,28 procenta na 762 korun uzavřely akcie ČEZ.

Se ziskem uzavřely pouze akcie Philip Morris, jež zpevnily o více než procento na 10.707 korun. Nárůstem se tak vyhouply poblíž letošního maxima, odhad jejich dividendového výplatního poměru je pro duben 2012 bezmála 12 procent, uvedl Tomáš Kálal z Patria Direct.

Německé akcie ztrácely nejvíce za dva roky

Akcie na západoevropských burzách navázaly na propad z konce minulého týdne a jejich hlavní index sestoupil o téměř čtyři procenta na nejnižší úroveň za více než dva týdny.

Index FTSEurofirst 300 v závěru klesl o 3,8 procenta na 912,29 bodu, minimum od 19. srpna. Hluboké ztráty postihly německé akcie, jejichž index klesl o 5,3 procenta na nejnižší úroveň za téměř dva roky.

Trhy jsou nadále pod vlivem špatných zpráv z americké ekonomiky. Data z amerického trhu práce ukázala, že v srpnu v USA nevznikla prakticky žádná pracovní místa. Nejistota panuje i ohledně vývoje dluhové krize v eurozóně.

"Když neexistuje jistota, lidé nejprve prodávají a až pak se ptají," řekl agentuře Reuters k dnešnímu výprodeji Ian King z investiční společnosti Legal & General. Dodal, že investoři se snaží vyhýbat se rizikům, to znamená, že se zbavují zejména akcií.

Hlavní index bankovních titulů Stoxx Europe 600 se propadl o 5,5 procenta na minimum za 29 měsíců. Nejvíce klesaly akcie Deutsche Bank, která ztratila 8,3 procenta, a akcie britských Barclays a Royal Bank of Scotland. Všechny tyto banky patří mezi ty, na které kvůli prodeji nekvalitních hypotečních dluhopisů podal žalobu americký Federální úřad pro financování bydlení (FHFA).

Na akciových trzích ve Spojených státech se pondělí kvůli státnímu svátku neobchoduje.