V srpnu bylo v Česku bez práce  lidí 481 535, , což je o 4049 méně než v předchozím měsíci. Míra registrované nezaměstanosti pak zůstala an 8,2 procenta, tedy stejně jako v červenci. Údaje ve čtvrtek zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Čísla odpovídají odhadům analytiků, podle nichž na úřady práce dorazil další příval absolventů škol. Ke konci srpna bylo evidováno 27 963 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých, jejich počet vzrostl ve srovnání s předchozím měsícem o 3 501 osob. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 5,8 procenty. Z celkového přírůstku absolventů pak tvořily 61 procent dívky.

Příliv absolventů pak kompenzovaly lepšící se podmínky na trhu práce. "Údaj je výsledkem dvou protichůdných tendencí - postupné mírné zlepšování situace na trhu práce se v srpnu střetlo se sezónním nástupem absolventů škol na trh práce. Výsledkem je "remíza". kdy vliv obou protichůdných faktorů se vzájemně anuloval," uvedl Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank.

Pokračoval nárůst počtu volných pracovních míst; na konci srpna jich bylo 40.758, tedy o 1860 více než o měsíc dřív.

Pokles nezaměstnanosti byl v srpnu zaznamenán v 60 okresech. Největší byl v okrese Jeseník o 5,4 procenta. Míru nezaměstnanosti stejnou nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 45 okresů, nejvyšší byla v okresech Most, 15,9 procenta, a Bruntál, 14,1 procenta. Nejnižší míru nezaměstnanosti naopak měli v okrese Praha-východ, 3,4 procenta.

V srpnu i nadále pokračoval nárůst počtu volných pracovních míst, zvýšil se o 4,8 procenta na 40.758. Jejich počet sice roste již od počátku roku, přesto jich podle analytiků stále zdaleka není dost.

"Důvodem je především teplé a suché počasí na konci srpna, díky němuž se sklizeň a další práce v zemědělství rozjely naplno. Stavební firmy dál využívaly letních prázdnin, kdy je doprava ve městech a na silnicích nižší, k dokončení důležitých staveb. Většina z nich se dostaví právě se začátkem školního roku," upozornil analytik Home Credit Michal Kozub.

"Mezi červencem a srpnem se v ´předkrizových´ letech míra nezaměstnanosti zpravidla nezměnila, avšak počet volných pracovních míst byl až pětinásobný oproti dnešním," doplnil ho analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin.

Obavy z krize

Nezaměstnanost

Ministerstvo uvedlo, že v září lze očekávat na trhu práce stagnaci nezaměstnanosti. Pro další období však analytici většinou předpovídají růst nezaměstnanosti. Důvodem jsou končící sezónní práce i další vlna absolventů, kteří se postupně hlásí na pracovní úřady.

"Nedávné statistiky mezd ukázaly, že situace na trhu práce je stále nejistá. Z  výraznějšího růstu mezd se ve druhém čtvrtletí radovali pouze vybraní  zaměstnanci soukromých firem. Jedná se především o pozice, které přispívají  růstu výnosů podniků. Firmy se již poučily a plošné výraznější přidávání bude  spíš výjimkou. Očekávám tak i do budoucna selektivní mzdová navyšování," říká Libor Stodola, odborník na řízení lidských zdrojů ze společnosti  PwC Česká republika. 

Pavel Mertlík se domnívá, že celkově se situace na trhu práce pomalu zlepšuje, ale toto zlepšování se zároveň postupně zadrhává. "Z historického pohledu neutěšená situace na trhu práce je odrazem slabosti české ekonomiky – export zpomaluje, spotřeba domácností i vlády klesá," doplnil.

Podle Stodoly bude štědrost podniků záviset od jejich výkonnosti a od očekávaného vývoje  ekonomiky, který zatím není příliš růžový. "Tlak na mzdy je patrný ve státním  sektoru, kde dluhová krize eurozóny je silným motivem ke střídmosti i pro české  úřady,“ dodal.

Pavel Sobíšek analytik UniCredti Bank uzavírá: "Rozhodující bude vývoj na trhu práce v listopadu a prosinci, kdy bude trhu práce již naplno diktovat podmínky ekonomické zpomalení."