Ministr školství Josef Dobeš (VV) si nechal vypracovat návrh, který výrazně mění způsob financování regionálního školství. Ušetřilo by se jím až sedm miliard korun.

Jedním z bodů je i zvýšení školného na základních uměleckých školách, ty se proto bojí zrušení. Informaci otiskly středeční Lidové noviny (LN).

"Jednalo by se o skokové navýšení školného zhruba na dvojnásobek," řekl deníku Miroslav Pikhart z Asociace základních uměleckých škol, který měl možnost ministerský návrh prostudovat. Podle něj vzniknou velké disproporce mezi školami a kraji, a je tak pravděpodobné, že menší školy zaniknou.

Ministerstvo navíc prý uvažuje o tom, že by se umělecké školy nově financovaly z rozpočtu krajů, a nikoli jako teď z peněz ministerstva. "Pokud budeme financováni z rozpočtu krajů, pak to bude otázka jejich priorit. Jsou kraje, které nemají peníze na silnice, tak proč by dávaly peníze na umělecké školy," řekl Pikhart.

 

Podle ministerstva je dokument teprve pracovní verzí a některé věci jsou v něm ve více variantách. Pro základní umělecké školy se prý nic nezmění. "Bude platit stejný mechanismus jako teď. Ministerstvo stanoví normativ a přerozdělovat by to měly kraje na základě vyhlášky o krajských normativech," řekl deníku náměstek ministra Ladislav Němec.

Opozice záměr kritizuje. "ČSSD zásadně protestuje proti likvidačnímu způsobu, který ministr Dobeš v oblasti základních uměleckých škol zvolil. Jsem přesvědčen, že destruktivní politika současné vlády skutečně ohrožuje další existenci tohoto druhu vzdělávání," sdělil stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek.

V dokumentu se mimo jiné také píše, že by kraje mohly financovat i platy nepedagogických pracovníků, například kuchařek nebo školníků. Výplaty by jim posílaly ze svého rozpočtu.

"Je to zatím pouze jedna z variant, ale pro nás je nepřijatelná. Škola je jeden celek, a proč by se měly financovat různé skupiny zaměstnanců rozdílně?" řekl LN šéf školských odborů František Dobšík.