Letos si připomínáme dvacáté výročí chvíle, kdy z trosek SSSR povstalo Rusko. Mírumilovné odmítnutí předchozího totalitního systému se stalo historickým úspěchem celosvětových rozměrů. Společnost byla v té době evidentně připravena na budování nového života založeného na respektu k jednotlivci, demokratických principech a hospodářství volné soutěže. Dnes již víme, že tento potenciál nebyl naplněn.

Dnešní ruský politický režim, který se ustavil po roce 1991 a formoval během uplynulého desetiletí, dosud nevytvořil moderní stát. Jediným výsledkem je zející a stále se prohlubující propast mezi úřady a lidmi, společností a státem, jež se postupně stává nepřekonatelnou.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Řada významných světových osobností, především politiků, vědců, podnikatelů a zástupců občanské společnosti se už popatnácté sejde v Praze na výroční konferenci Forum 2000. Za účasti Václava Havla budou tentokrát debatovat o vztahu právního státu a demokracie.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru