Dokázala by přímá volba přinést lepšího prezidenta?

Dokázala by přímá volba přinést lepšího prezidenta?

Stanislav Komárek
Stanislav Komárek
biolog a filosof
Že dobrý, to garance nebude, ale rozhodně to bude takový, který odpovídá tužbám lidu - na jeho osobě bude možno povahu národa přímo odčítat.
Jana Šilerová
Jana Šilerová
emeritní biskupka
To je sázka do loterie. Při cílené, populisticky orientované mediální masáži může být zvolen kdekdo. A pak budeme koukat
stejně jako teď.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Přímá volba není zárukou, marketing dokáže i z volby prezidenta udělat leccos.. Ale aspoň to bude vůle lidí, ne výsledek politických obchodů
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Zvláštní: někdo nevěří voličům, že zvolí poslance a senátory schopné zvolit dobrého prezidenta a zároveň věří, že zvolí dobrého prezidenta.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Určitě ne, přímá volba znamená další politizaci a pravděpodoně vulgarizaci procesu. Měla by smysl jen s přechodem na prezidentský systém.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Nemyslím. V přímé volbě by lidé zvolili toho, kdo lépe vypadá v televizi. Což nemusí znamenat, že by byl také lepším člověkem a prezidentem.
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Stačilo by zvolit dobrý parlament. Dolní sněmovnu teď máme „nejdemokratičtější“ na světě: místo těch nejlepších v ní sedí vzorek populace.
Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Ne, sama přímá volba lidem nic takové nezaručuje.
Vlad Petrus
Vlad Petrus
právník
Mohla by vést k prezidentovi výrazně méně závislém na parlamentních politických stranách. Takový prezident by ale vůbec nemusel být "lepší".
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Těžko říci, každopádně je takový způsob volby přijatelnější. Spíš vidím jako problém nedostatek skutečných osobností.
Ondřej Černý
Ondřej Černý
kulturní manager a konzultant
Přímá volba otevírá prostor pro širší spektrum kandidátů. Věřím v rozum českého občana, snad by zvítězil ten kvalitní.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Jak říkal Jan Werich (ke svému eventuálnímu zvolení): Byl by to stejný binec, ale byla by větší sranda.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Nejspíš ano -- dokázala by hlavně rozšířit ty tísnivě úzké možnosti současného stavu. Přinesla by naději. Záruky ovšem čekat nelze.
Marek  Pokorný
Marek Pokorný
kurátor a kritik
Ani jeden způsob nic nezaručí. Přímá volba, jakkoli se mi prezidentský systém nezamlouvá, by alespoň byla přehledná a průhledná. Takže Gott?
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Ne. Stačí se podívat na průzkumy veřejného mínění... Ale nebylo by od věci si tenhle prvek demokracie vyzkoušet. Určitě by to bylo zábavný.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Určitě ne. Tajemstvím bídy naší politiky nejsou jen nástroje voleb, ale především osobnosti. A osobnost může zvolit klidně i Parlament.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Nevím. Asi by dostali lepší šanci TV osobnosti, herci, zkrátka víc "sexy" lidi, byť bez názorů. Je lepší mít "sexy" prezidenta? Toť otázka.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru