Z Prahy je chudé město. Bez legrace: město s milionem a půl obyvatel, které je podle evropských měřítek pátým nejbohatším regionem EU, bude mít příští rok v rozpočtu na investice maximálně šest miliard. Což, jak jistě všichni chápeme, opravdu není mnoho, pokud se nám jen tunel Blanka za tři roky práce prodražil o miliard deset a vůbec není jisté, jestli se primátoru Svobodovi podaří cenu nějakým způsobem srazit.

Ocitáme se jaksi v kruhu: město nemá peníze na zaplacení svých zásadních projektů (ať si o trase Blanky myslíme cokoliv), neboť musí platit za tyto zásadní projekty. Pokud bychom chtěli pochopit, jak je to možné, příběh dlaždiček, které za 77 milionů ozdobí vnitřek tunelu, nám to umožní bez větší námahy. Takže jen kontrolní otázka pro členy bývalé rady v čele s Pavlem Bémem: Je výhodnější utratit za úpravu vnitřku tunelu 77, nebo 13 milionů, což by stálo běžné vymalování, s nímž si vystačí leckde na světě? Odpověď je jednoduchá: 77 milionů, pokud ty dlaždičky sám vyrábíte, dovážíte nebo na tom máte nějaký jiný zvláštní zájem.

Téměř bizarní příběh dlaždiček za desítky milionů říká o Praze a způsobu, jakým se tohle město v minulých letech rozvíjelo, v podstatě vše podstatné. Skoro bychom mohli cítit satisfakci: všechno, co jsme si o Bémovi a jeho partě mysleli, platí. Všechno to, co oni s takovým úsilím léta popírali.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru