Tkví budoucnost Evropy v hlubší integraci a federalizaci?

Tkví budoucnost Evropy v hlubší integraci a federalizaci?

Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Ano. Přes všechny vady a potíže je EU školou tolerance a soužití. Bez ní by se Evropa brzy rozpadla na klubko znesvářených sobeckých národů.
Stanislav Komárek
Stanislav Komárek
biolog a filosof
Samozřejmě, ale neumím si představit, jak by k nim došlo bez uplatnění dosti značného nátlaku. Jiná budoucnost tkví v čínské nucené správě.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Myslím, že budoucnost je v čím dál větší pravomoci a přirozeném vlivu euroregionů a čím dál menší intervenci národních států.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Ovšem. Má-li mít Evropa vůbec budoucnost, musí v úspěšné integraci pokračovat. "Demokratický deficit" odstraní právě vytvořením federace.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Čím dál víc se ukazuje, že jsou dvě Evropy. Pokud by došlo k další integraci, budou slabší členové ještě těžší koulí na noze silnějších.
Vlad Petrus
Vlad Petrus
právník
K hlubší integraci či federalizaci EU dnes může dojít jen nedemokraticky. Vypište teď referendum kdekoliv v Evropě a uvidíte to masové "NE".
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Na mapě světa je pár klíčových států: USA, Brazílie, Rusko, Čína, Indie, Austrálie a Evropa. Ta jako jediná nemá ministra financí a obrany.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Budoucnost Evropy je v transparentním rozhovoru všech se všemi, který může vypadat navenek jako hlubší integrace a snad i federalizace.
Ondřej Černý
Ondřej Černý
kulturní manager a konzultant
Ta daleká budoucnost ano. Ale ta cesta k ní povede přes dezintegraci současného modelu Evropské unie.
Marek  Pokorný
Marek Pokorný
kurátor a kritik
V každém případě si neumím představit budoucnost dezintegrované Evropy a návrat k nestabilnímu systému klasických národních států.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru