Opoziční sociální demokraté chtějí, aby lidé měli možnost vyjádřit se ke klíčovým záměrům vlády. Proto předloží návrh změny ústavy, který by zavedl referendum.

Předseda strany Bohuslav Sobotka by rád, aby se Češi mohli v lidovém hlasování vyjádřit už o církevních restitucích. "Doufáme, že se podaří přijmout tento návrh změny ústavy tak, aby narovnání s církvemi bylo odsouhlaseno či zamítnuto občany České republiky," uvedl Sobotka.

Spoléhá se přitom na to, že referendum podpoří i koalice. "Premiér Petr Nečas nyní hovoří o tom, že by se lidé měli vyjádřit k přijetí eura. Je načase, aby se ukázalo, jak upřímně to s prosazením referenda myslí," konstatoval šéf ČSSD.

Nečas o referendu k přijetí eura mluvil už na víkendovém kongresu ODS, které předsedá. A kongres mu tento požadavek potvrdil.

"Podmínky, za kterých v roce 2003 rozhodli občané ČR v referendu o přistoupení k EU a o závazku přijmout společnou měnu euro, se zásadně změnily. Proto ODS bude požadovat, aby o případném přistoupení k jednotné měně euro a vstupu do Evropského stabilizačního mechanismu, rozhodli občané ČR," stojí v usnesení kongresu ODS.

Obecnou myšlenku referenda podporuje nejmenší koaliční strana Věci veřejné. Místopředsedkyně véčkařů Kateřina Klasnová ale upozornila, že zrovna v případě církevních restitucí by lidové hlasování nebylo šťastné.

"Jsme pro prosazení přímých prvků demokracie, ale ve společnosti je obecně skepse k církevním restitucím a lidé příliš nerozumí tomu, proč by se majetek měl církvím vracet," uvedla Klasnová.

Stát dá církvím desítky miliard

Parametry majetkového vyrovnání státu s církvemi schválila vláda koncem září. Návrh zákona je nyní v připomínkovém řízení ministerstev.

Vláda jím chce napravit majetkové křivdy na církvích během komunismu a postupně dosáhnout finanční odluky státu a církví. Částka, kterou by stát měl církvím vyplatit by se s předpokládanou inflací mohla být 78,9 miliardy až 96,24 miliardy korun.

Vyplácení peněz by podle dohody vlády s církvemi mělo být rozloženo do 30 let.

Sociální demokraté a komunisté se způsobem vyrovnání nesouhlasí. Sobotka je přesvědčen, že rozsah převodu majetku a výše doprovodné finanční kompenzace neodpovídá aktuálním rozpočtovým možnostem země.