Vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková ve středu vyzvala státy Evropské unie, aby bez ohledu na její věznění pokračovaly ve sbližování s Ukrajinou. V dramatickém "dopise z vězení", o němž informovala agentura Reuters, Tymošenková uvedla, že asociační dohoda je pro ni osobně naplněním "evropského snu" a pro Ukrajinu ochranou její nezávislosti.

Tymošenková byla minulý měsíc odsouzena k sedmi letům vězení za škody způsobené údajně nevýhodnou smlouvou o dovozu ruského zemního plynu. Verdikt není pravomocný, odvolací řízení by se mohlo uskutečnit do konce roku. Rozsudek, který bývalá premiérka označuje za politickou mstu prezidenta Viktora Janukovyče, vyvolal na Západě silné protesty a výzvy k ukončení rozhovorů o přidružení Ukrajiny k evropským strukturám.

Tymošenková ale navzdory svému osudu před ukončením asociačních rozhovorů varuje. "Nedopusťte, aby vám opovržlivý Janukovyčův vztah k Evropě zabránil v podpisu a ratifikaci asociační dohody," napsala Tymošenková.

"Prosím vás, abyste proti asociační smlouvě nehlasovali v naději, že takový postup by mohl posílit mé šance na osvobození. Nemohu dopustit, aby kvůli mé osobní svobodě ukrajinský lid přišel o svůj evropský sen," uvedla vůdkyně ukrajinské opozice.

Po vyhlášení rozsudku nad Tymošenkovou Evropská unie zrušila Janukovyčovu návštěvu Bruselu plánovanou na konec října. Jejím tématem mělo být dopracování asociačních paragrafů tak, aby ještě do konce letošního roku mohla být uzavřena dohoda s EU o přidružení a vytvoření zóny volného obchodu.

Vedení Evropské komise po zrušení návštěvy oznámilo, že "technická jednání" o asociační dohodě budou pokračovat, nicméně k podpisu smlouvy dojde až po posílení politické nezávislost ukrajinských soudů. Unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonová zároveň upozornila, že v situaci, kdy kromě Tymošenkové kyjevské soudy projednávají kauzy řady dalších opozičních politiků, nelze předpokládat, že by parlamenty členských zemí EU smlouvu o přidružení Ukrajiny ratifikovaly.

Výzva Tymošenkové překvapila komentátory

Ukrajinská opozice se dosud netajila očekáváním, že Západ zesílí tlak na prezidenta Janukovyče, aby mu zabránil v politickém zneužívání justice. Výzva Tymošenkové ke vstřícnosti vůči ukrajinským požadavkům je proto pro mnohé ukrajinské komentátory překvapením.

Jiní ale varují, že jedinou alternativou pro sblížení Ukrajiny s Evropou je celní a postupně i politická unie s Ruskem. S takovou alternativou nepočítá Brusel ani politický program Tymošenkové.

"Zmaření asociační dohody by se rovnalo tragédii, která by na desítky let uvrhla do temnot ukrajinskou budoucnost," napsala Tymošenková. "Evropská perspektiva Ukrajiny nesmí být za žádnou cenu poškozena, ani za cenu mé osobní bezpečnosti."