Řecký premiér Jorgos Papandreu v pátek v noci přesvědčil své rebelující poslance a byla mu vyslovena důvěra.

Papandreu v posledních dnech šokuje  Evropu, Řecko a finanční trhy. Jeho postup může být mnohem promyšlenější, než se na první pohled zdá.

Páteční dění jsme sledovali on-line

Papandreu se snaží přinutit opozici, která kritizuje jakékoliv vládní škrty a reformy, aby se podílela na plnění záchranného plánu. Proto volá po sestavení vlády národní jednoty a uvedl, že je mu jedno, zda bude premiérem, či ne.

Opoziční Nová demokracie společnou vládu odmítá, zároveň ale žádá přijetí finanční pomoci. Lídr konzervativců Antonis Samaras uvedl, že chce okamžité předčasné volby a poté hodlá vyjednat s lídry EU lepší podmínky. Duo Merkozy a spol. však dopředu varovali, že o žádných vyjednáváních nemůže být ani řeč.

Papandreu ustoupí z cesty Venizelovi

"Uvědomte si, že naše země je důležitější než my. Když budeme jednotní, podaří se nám krizi zvládnout," zakončil Papandreu svůj projev k poslancům před hlasováním. Poté si podal ruku s rebelujícím ministrem financí Evangelem Venizelem a následně mu byla v hlasování vyslovena důvěra v poměru 153:145.

"Papandreu navrhne, aby se Venizelos stal premiérem a půjde domů," uvedl listu Guardian Venizelův poradce k jednáním, která mají začít v sobotu. "Konzervativní Nová demokracie dala jasně najevo, že se na koalici podílet nebude. Nová vláda tak bude mít většinu okolo 180 křesel," dodal.

Samaras po hlasování uvedl, že jeho vláda je připravena se podílet na prozatímní vládě. Zduraznil však, že nadále nesouhlasí s vytvořením koaliční vlády bez předčasných voleb.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:34
Americké akciové indexy ve čtvrtek výrazně posílily

Dow Jones uzavřel čtvrteční obchodování v zisku 1,76 % (na 12044,47b.). Nasdaq rostl o 2,20 % (na 2697,97b.) a S&P 500 připsal 1,88 % na 1261,15b.

 

 

07:38
Přežije Papandreu hlasování o důvěře vládě?

Jorgos Papandreu čelí v posledních dnech velkému vnitropolitickému i zahraničním tlaku kvůli svému návrhu na uspořádání referenda o záchranném finančním balíku pro Řecko. Zda ale vláda hlasování přestojí, není jisté.

Ještě ve středu měla vládní strana PASOK ve 300členném parlamentu podporu 152 zákonodárců. Od té doby ale údajně už tři socialistické poslankyně daly najevo, že kabinet při hlasování o důvěře nepodpoří, a proto se dá výsledek dnešního hlasování jen těžko předvídat.

O pád vlády usiluje zejména nejsilnější opoziční strana Nová demokracie (ND), jejíž předseda ve čtvrtek Papandrea vyzval k rezignaci. ND požaduje vytvoření úřednické vlády, která by zemi co nejrychleji dovedla k předčasným volbám. Ty ale Papandreu, který zatím odstoupit odmítá, považuje za nejhorší možné řešení.

Podle čtvrtečních prohlášení řeckých politiků se ale zdá, že dohodu o finanční pomoci nakonec podpoří největší opoziční strana. Tím by pro ni hlasovaly více než dvě třetiny zákonodárců a i z Papandreova pohledu by už referendum bylo zbytečné.

 

07:44
Asijské trhy výrazně rostly, v plusu by měla odstartovat i Evropa

Asijské akciové trhy uzavřou páteční obchodování v plusu. Nikkei (+1,86 %; 8801,40b); Hang Seng (+3,37 %; 19890,02b); Shangai Comp. (+0,42 %; 2518,58b).

Na pozitivní obchoování v Asii by měly navázat i západoevropské trhy. Ukazují to alespoň futures kontrakty na klíčové akciové indexy.

08:22
Jorgos Papandreu získal podporu vládní strany PASOK

Jorgos Papandreu získal podporu 110 ze 151 členů vládní socialistické strany PASOK. "Chceme, aby byl naším lídrem a premiérem, neměl by odstoupit," řekl jeden ze zástupců strany.

08:37
Index strachu uklidňuje náladu na trhu

Index VIX zamířil v průběhu zámořského obchodování zpět k hladině 30 bodů. "Index strachu" odepsal více než 6 procent.

08:59
Francouzský ministr Leonetti: Řecko by mohlo být vyloučeno z eurozóny i EU

Po případném vyloučení Řecka z eurozóny v případě nepřijetí záchranného plánu by za určitých okolností mohlo následovat i vyloučení země z Evropské unie. Naznačil to dnes podle agentury AFP francouzský ministr pro evropské záležitosti Jean Leonetti.

"Nepřijetí plánu znamená opuštění eura, nepřijetí plánu Řeky znamená odchod z Evropy," řekl Leonetti rozhlasové stanici Europe 1. Dodal však, že si takový vývoj nepřeje.

Úvahy o možném vyloučení Řecka z měnové unie v případě nepřijetí dohodnutého řešení dluhové krize ze summitu EU z 27. října už ve čtvrtek poprvé otevřeně vyslovili německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

09:31
Pět klíčových výroků čtvrteční noci, aneb co by se jinak ztratilo v překladu...

Jun Azumi (ministr financí, Japonsko): "The crisis in Europe is causing a global systemic crisis including Asia. Rather than creating a new global framework, everyone is expecting the IMF to become more proactive. The focus of debate is how to set up a firewall but we consider that the IMF should become one big wall."

Nicolas Sarkozy (prezident, Francie): "We will not meddle in Greek politics, but we must defend Europe and the eurozone. If the euro explodes, Europe will explode."

Angela Merkelová (kancléřka, Německo): “What counts for us is actions. So far, I don’t really see those actions.”

Jorgos Papandreu (premiér, Řecko): "We had a dilemma – either true assent or a referendum. If the assent were there, we would not need a referendum. We must hail the fact that main opposition party New Democracy will vote for the loan deal."

prohlášení vládní strany PASOK: "We want George Papandreou to be PASOK leader and prime minister, not to step down."

09:42
Jak dlouho budeme pociťovat následky dluhové krize? Ptejte se Aleše Michla

Situace kolem zadluženého Řecka nabírá na obrátkách.

Tamní parlament bude dnes hlasovat o důvěře vlády premiéra Jorgose Papandrea, krizi eurozóny pak už druhým dnem řeší zástupci G20.

Jak se situace může vyvinout? Ptejte se v online chatu ekonoma Aleše Michla. Odpovídat začne v 11:30.

Vstup do diskuze - ZDE

09:52
Aktuální vývoj na měnových a komoditních trzích

10:27
Reuters: Na reformy v Itálii bude dohlížet EU a MMF

Itálie souhlasila s návrhem, aby na její postup při zavádění série reformních opatření dohlížela monitorovací mise Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Oficiální italské zdroje ale tvrzení agentury Reuters popřely a uvedly, že Itálie k ničemu donucena nebyla. Dohled MMF si údajně sama přeje.

EU a MMF by měly dohlížet na reformu penzijního systému, reformu pracovního trhu a na strukturální reformy. Měnový fond a Evropská komise budou postup hodnotit každý za sebe.

"Musíme se ujistit, že cíle Itálie jsou důvěryhodné a že je Itálie splní. Rozhodli jsme se proto, že do monitoringu zapojíme i MMF, využijeme tedy jeho vlastní metodologii. Italové nám řekli, že se s tím vyrovnají," poznamenal zdroj. Na reformách, na které bude EU a MMF dohlížet, se Itálie minulý týden dohodla s EU.

10:32
Komentář Julie Hrstkové: Stálo to za to?

Chuť řeckého premiéra zahrát vabank o budoucnosti země a uskutečnit referendum podle všeho vydržela přesně čtyři dny. Čtyři dny, které stačily dohnat eurozónu na pokraj rozpadu (a stále ještě není jisté, zda k němu nějakým způsobem nedojde), kdy se zjistilo, že ani Čína, ani Rusko, ani žádná jiná velká a bohatá země nebude zachraňovat evropské dluhy, a kdy začalo být konečně jasné, o co všem aktérům doopravdy jde.

Celý komentář Julie Hrstkové - čtěte ZDE

11:01
Tisk: Papandreovi se nedá věřit, ještěže je tu "Angela Merkules"

Francouzský konzervativní deník Le Figaro poznamenal, že "psychodrama kolem referenda v Řecku" přiblížilo na dosah hypotézu vystoupení země z eurozóny". Výsledkem je jen vyhrocení situace. "Nyní je třeba zabránit tomu, aby platební neschopnost Atén vyvolala řetězovou reakci, která by rozezněla umíráčky eurozóny. Další obětí trhů by se stala Itálie, následovaná Španělskem a několika dalšími. Evropský bankovní systém by to nepřežil," varuje Le Figaro.

Konkurenční Le Monde píše, že "Řekům chybí Antigona, která by jim vysvětlila, že návrat k drachmě by jejich zemi vrátil na úroveň třetího světa". I referendum mělo být podle listu pokusem udusit v zárodku pokusy o marxistickou revoluci nebo tendenci k autokracii. List v této souvislosti připomíná řeckou občanskou válku z let 1947-1949 a vojenskou diktaturu z let 1967-1974.

Nejčtenější německý deník Bild se domnívá, že to byl nátlak Merkelové, hodný řeckého poloboha Herkula, jenž Papandrea přiměl k upuštění od referenda. "Otevřené hrozby zapůsobily! Kancléřka Angela Merkelová společně s hlavou Francie Nicolasem Sarkozym Řeky přiměli k rozumu. To bylo úžasné využití moci, jako od Herkula! Teď je kancléřka opravdová Angela Merkules!" oslavuje Bild.

Frankfurter Allgemeine Zeitung se domnívá, že reakce Merkelové a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho na Papandreovo ohlášení referenda znamená "historický posun" v eurozóně, neboť oba poprvé připustili vystoupení nějaké země z eurozóny.

Respektovaný švýcarský list Neue Zürcher Zeitung k odvolání referenda napsal, že z pohledu demokratické politiky je nepřijatelné, aby byli občané stavěni před lidové hlasování, které jim nedává jinou volbu než mezi "ano" a "amen pro status quo". "Tak se smělý Papandreův čin zredukoval na zoufalý kalkul šéfa vlády, jenž na vnitropolitické scéně už nemá co ztratit. To nic nemění na tom, že jeho postoj k právě dojednanému výsledku z Bruselu byl do očí bijícím proviněním vůči spolehlivosti a důvěře - a do značné míry byl nezodpovědný," napsal deník.

Liberální rakouský Der Standard konstatuje, že Papandreu prohrál svůj kredit, ale zpochybňuje i účinnost případného ustavení přechodné vlády, které prosazuje velká část řeckých politiků. "Takový kabinet nebude dost silný a odvážný, ale v dohledné době budou nové volby. V Řecku tedy od nynějška mají národní stav nouze, brutální sanaci a předvolební kampaň: to nejsou dobré předpoklady pro to, aby automaticky vzbudilo víc důvěry na trzích a mezi partnery v EU (a o to víc v eurozóně)," píše Der Standard s tím, že právě důvěryhodnost a předvídatelnost by v tuto chvíli byly pro Řecko tou "nejdůležitější měnou".

Nizozemský de Volkskrant píše, že v Řecku vládne politický chaos. "Formálně sice Řecku stále vládne Papandreu a jeho socialistický kabinet. De facto je od včerejška v Aténách u moci děsivá dvoukoalice. Jedna strana se jmenuje nespokojenost a druhá zmatek," napsal de Volkskrant. Přijít podle něj musí přechodná vláda národní jednoty.

12:29
Řecké referendum nebude

Řecký ministr financí Evangelos Venizelos ujistil po telefonu šéfa Euroskupiny Jean-Claude Junckera, že referendum v Řecku o přijetí pomoci nebude.

12:37
Na summitu G20 konečně konrétní dohoda

Vlády největších zemí skupiny G20 podepsaly na summitu ve francouzském Cannes dohodu o společném postupu proti daňovým únikům. Díky ní by chtěly pro své státní pokladny získat navíc až desítky miliard dolarů, které se zatím schovávají na nezdaněných kontech. Dvoudenní summit, který dnes končí, se zaměřil hlavně na dluhovou krizi v eurozóně a na vývoj kolem Řecka.

Dohodu podepsaly vlády Spojených států, Číny, Německa a řady dalších významných zemí. Dohoda navazuje na snahu Spojených států a zemí Evropské unie přinutit k větší spolupráci Švýcarsko a další takzvané daňové ráje. V jejích bankách je patrně nejvíce kont s nezdaněnými vklady. Ve Švýcarsku je to díky jeho přísnému bankovnímu tajemství, v jiných zemích to může být jen kvůli jejich neochotě v potírání daňových úniků spolupracovat.

Na textu dohody se podílela Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) spolu s Radou Evropy. OECD odhaduje, že například Spojené státy kvůli daňovým únikům ročně přicházejí o zhruba 100 miliard dolarů (asi 1,8 bilionu Kč), mnohem menší Řecko asi o 30 miliard dolarů (asi 543 miliard Kč) ročně.

13:09
Jan Bureš: Referendum nebude a dnes se ukáže, zda vydrží vláda

Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil. Pohled na řeckou politickou scénu začíná připomínat akční film se špatným scénářem. Včera pod tlakem evropských politiků, opozice i vlastních poslanců řecký premiér připustil, že referendum vlastně být nemusí. Stačí mu souhlas opozice se záchranným balíkem v hodnotě 130 mld. eur doprovázeným 50%ním odpuštěním dluhu ze strany soukromých investorů.

To nebyla jediná včerejší pozitivní zpráva. Příjemně všechny překvapila ECB, která pod novým kormidelníkem (Mario Draghi) svižně zareagovala na vývoj v posledních týdnech a snížila úrokové sazby. Čekali jsme, že si ECB spíše počká na novou prosincovou prognózu, ale poslední vývoj na trzích ji pravděpodobně přesvědčil jednat okamžitě (rozhodnutí bylo jednomyslné).

Také se může jednat o předzvěst výrazného zhoršení stávající prognózy - sami očekáváme v příštím roce růst v eurozóně pouze okolo 0,5 % a lehkou recesi na přelomu roku. To navíc za předpokladu, že nevybuchne řecký problém. Co se týká reakce na další používání nestandardních operací na trzích, tak Mario Draghi zůstal velice opatrný. Trhům prakticky nic nového neslíbil a další intervence ve prospěch Itálie a Španělska zůstávají černou skříňkou, na kterou se nedá spolehnout.
 
Dnes bude stěžejní sledovat další vývoj na řecké politické scéně. Pokud projde hlasování o důvěře vládě, mohou si trhy ještě hlouběji oddechnout. Jak ale ukázal počátek rozpravy v parlamentu, na velkou idylu a vládu národní jednoty to zatím rozhodně nevypadá. Nikdo také neví, jaký další plán může mít premiér Papandreu v záloze. Naposledy slíbil odstoupit z premiérského křesla, pokud koaliční poslanci v dnešním hlasování vládu podrží.

/Autor je hlavním ekonomem Poštovní spořitelny./

13:31
Evropské akciové trhy vyčkávají na "večerní hlasování"

13:57
Merkelová: Podporu fondu EFSF neslíbil prakticky nikdo z G20

Podporu Evropskému fondu finanční stability (EFSF) na summitu zemí G20 v Cannes neslíbil prakticky nikdo z členských zemí. Podle agentury Reuters to řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy řekl, že země G20 se shodly na zvýšení objemu zdrojů Mezinárodního měnového fondu, zatím ale nevědí, jak toho dosáhnout.

14:34
G20 chce posílit posílit MMF, neví ale jak

 Lídři největších evropských ekonomik se dnes na summitu G20 ve francouzském Cannes shodli na nutnosti posílení zdrojů Mezinárodního měnového fondu (MMF), ale nedospěli ke konkrétní dohodě o způsobu posílení. Podle agentur AP a AFP to oznámil prezident EU Herman Van Rompuy. Dodatečné prostředky mají být fondu poskytnuty "rychle, pokud to bude nutné".

Podle Van Rompuye ministři financí hlavních světových ekonomik nadefinují tři technické možnosti posílení fondu do "jejich příští schůze".

Podle agentury AP Van Rompuy oznámil, že se skupina G20 dohodla na posílení zdrojů MMF, ale světoví lídři nedospěli ke konkrétní dohodě, jak to učinit. Podle informací agentury DPA bylo záměrem posílení protikrizových funkcí MMF.

15:05
Italský ministr: Řím nebude jednat pod taktovkou MMF a EU

Italská vláda podle agentury AFP odmítá,  že by dohoda mezi Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a Evropskou unií (EU), podle které mají jejich komisaři dohlížet na zavádění klíčových ekonomických reforem v zemi, zároveň přinášela i celkový dohled MMF a EU nad Itálií.

,,Italská vláda nebude jednat pod taktovkou MMF nebo kohokoliv jiného," řekl ministr Berlusconiho vlády Altero Matteoli. ,,Jestli si to tak někdo představuje, je to absurdní!" dodal.

Francie a Německo následně řekly, že Řím může hledat jen "rady" u MMF ohledně zavádění italských ekonomických reforem.

15:16
Italský premiér s díky odmítl nabídku půjčky od MMF

Italský premiér Silvio Berlusconi s díky odmítl nabídku půjčky od Mezinárodního měnového fondu. Země ji podle něj nepotřebuje.

Rozhodnutí italského premiéra ale nemusí mít dlouhého trvání. Trhy se totiž čím dál více, s tím, jak se situace v Řecku blíží k přelomovému okamžiku, soustředí právě na Itálii.

To potvrzuje i fakt, že výnosy u desetiletých dluhopisů Itálie se v pátek vyšplhaly až na 6,25 procenta. Problém Itálie tak rozhodně není zažehnán a může se lehce prohloubit.

,,Celá stabilita Evropy teď záleží na tom, jak bude Itálie jednotná v reformách," řekl televizi CNBC finanční ředitel banky Commerzbank Eric Strutz.

16:01
Lagardová: Politická krize v Řecku se rychle vyřeší

Šéfka MMF Christine Lagardová prohlásila, že očekává rychle vyřešení řecké politické krize.

16:06
Vyšel seznam bank, které jsou příliš velké na to, aby padly

Rada pro finanční stabilitu zveřejnila seznam 29 finančních institucí, které jsou označeny jako "systémově důležité instituce", jinými slovy, jsou příliš velké na to, aby padly:

Bank of America

Bank of China

Bank of New York Mellon

Banque Populaire CdE

Barclays

BNP Paribas

Citigroup

Commerzbank

Credit Suisse

Deutsche Bank

Dexia

Goldman Sachs

Group Crédit Agricole

HSBC

ING Bank

JP Morgan Chase

Lloyds Banking Group

Mitsubishi UFJ FG

Mizuho FG

Morgan Stanley

Nordea

Royal Bank of Scotland

Santander

Société Générale

State Street

Sumitomo Mitsui FG

UBS

Unicredit Group

Wells Fargo

 

16:10
Kompletní komuniké po summitu G20 (v angličtině; zobrazí se kliknutím na screenshot)

16:21
Obama: V Evropě je moc byrokracie

"Poznal jsem, jak obtížná situace zde panuje a mám sympatie k mým evropským kolegům. V Evropě je prostě moc institucí a pokus o jejich koordinaci je pracný a časově náročný, ale myslím, že se jim to podaří," uvedl na tiskové konferenci po summitu G20 americký prezident Barack Obama.

 

16:28
FT: Co vyplývá z komuniké? (v angličtině)

Přečtěte si, jak Financial Times  analyzují komuniké G20 - ZDE

16:37
Mario zachraňuje Silvia

ECB právě na trhu nakupuje dluhopisy Itálie. Jak poznamenává deník Financial Times, Mario Draghi právě zachraňuje Silvia Berlusconiho.

16:41
Pomoc Itálii: Kde je pravda?

Silvio Berlusconi tvrdí, že odmítl pomoc MMF.

Šéfka MMF Christine Lagardová tvrdí, že žádná nabídka ani neexistovala.

 

 

16:48
Cameron: Dluhovou krizi jsme nevyřešili

Britský premiér David Cameron připustil, že summit G20 nenašel řešení na dluhovou krizi eurozóny. Dle něj však byly udělány "kroky vpřed".

17:09
DPA: Papandreu nebude první, krize již má své prominentní oběti

Když se netočí euro, padají hlavy. Šéfové vlád Brian Cowen, José Sócrates a Iveta Radičová se s tím již setkali, ve Španělsku stojí José Zapatero před odchodem. V některých zemích eurozóny plně vzplál boj o moc, píše agentura DPA.

S řeckým premiérem Jorgosem Papandreuem se třesou i ostatní - dluhová krize stojí stále více politických špiček místo. Nyní bojuje Papandreu o své politické přežití. V Římě z hodiny na hodinu sílí tlak na Silvia Berlusconiho. Tito dva by byli čísly pět a šest, kteří by kvůli krizi přišli o úřad.

 

17:12
Hlasování o důvěře řecké vládě: Nejdřív za 6 hodin

V řeckém parlamentu začala debata před hlasováním o důvěře. To však nebude dřív než za šest hodin.

17:20
Lagardová se znovu opřela do Itálie: Plánované reformy "postrádají důvěryhodnost"

Šéfka MMF Christine Lagardová poté, co naznačila, že Silvio Berlusconi lhal ohledně pomoci MMF, se znovu opřela do Itálie.

Ačkoliv šéf Evropské komise José Manuel Barroso Itálii pochválil za snahu o reformy, Lagardová uvedla, že plánované rozpočtové reformy "postrádají důvěryhodnost".

17:33
Irsko: Zhoršení ekonomiky, větší škrty

Irská vláda snížila odhad růstu domácí ekonomiky pro příští rok na 1,6 procenta z dříve očekávaných 2,5 procenta.

Vláda rovněž uvedla, že v příštím roce plánuje úsporná opatření v rozsahu 3,8 miliardy eur (95 miliard Kč), což je více, než původně předpokládala.

17:53
Krach makléřské MF Global zasáhl i české investory

Krach americké makléřské firmy MF Global zasáhl i české investory, kteří obchodovali prostřednictvím některých tuzemských obchodníků s cennými papíry, jako je Colosseum nebo Fio.

Vklady investorů uložené u MF Global by prý neměly být ohroženy.

17:55
Jak jsou na tom burzy: Summit G20 na ně dojem neudělal (pro zvětšení klikněte na grafiku)

17:58
Pražská burza: -0,87 %

Pražská burza obrátila směr a následovala další evropské trhy do ztrát. Hlavní index PX dnes proti čtvrtku klesl o 0,57 procenta na 917,7 bodu.

Nejvíc oslabily akcie elektrárenské firmy ČEZ, tabákové společnosti Philip Morris ČR, textilní firmy Pegas Nonwovens a Komerční banky. Nejlépe se dařilo pojišťovně VIG, technologickému KIT digital a mediální skupině CME.

18:21
Sarkozy: Daň Robina Hooda v EU do konce příštího roku

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy uvedl, že chce zavést daň z finančních transakcí v celé EU do konce příštího roku.

18:54
Euro oslabilo

Během dnešního obchodování oslabilo vůči americkému dolaru kvůli přetrvávající nejistotě investorů ohledně řešení dluhové krize v eurozóně. Trh nyní čeká na výsledek hlasování o důvěře řecké vládě.

V pozdních odpoledních hodinách jednotná evropská měna klesla o 0,5 procenta na 1,3738 USD.

19:39
Komunistická poslankyně k davu demonstrantů: Řecko musí opustit EU

Rudé vlajky zaplnily ulice před parlamentem, který bude v noci hlasovat o důvěře vládě.

Komunistická poslankyně Liana Kanelliová davu řekla, že řecko musí opustit EU a převzít kontrolu nad svým osudem.

 

20:27
Skok do roku 1920: Brusel chce, aby bohatí platili víc a boj s daňovými úniky

Odskočme si na chvíli z Atén, Itálie a Cannes do starých stenozáznamů ze sněmovny.

Přesně před 91 lety, 4. listopadu 1920, tehdejší Národní shromáždění repuliky Československé projednávalo rozpočet.

A zazněla v něm věta, která je v souvislosti se summitem G20 a situací v eurozóně aktuální:

Správce ministerstva financí dr. Engliš tehdy pronesl:

"Bruselská konference apelovala na všechny bohaté, aby v této době hleděli přijíti všemožně vstříc. (Hlasy: Ale marně!)"

a pokračoval o daňových únicích (snaha o boj s nimi je de facto jedinou konkrétní dohodou ze summitu G20):

"Bylo to marné, poněvadž nepotřebovali bychom zákonů jiných než ty, které máme a kdyby se jen správně fatovaly příjmy, výnos daně z příjmů by musil býti desetkrát aneb aspoň pětkrát tak velký, jako jest nyní."

20:47
Graf: v 90. letech se Itálii půjčovalo za dvojnásobek, dluh taky dosahoval 120 % HDP a o bankrotu se nemluvilo

21:04
Papandreu plánuje vystoupit v 22:30, do té doby je přihlášeno ještě 70 poslanců

Premiér Papandreu plánuje v 22:30 SEČ vystoupit s projevem před hlasováním o důvěře vládě, informuje AFP. Před ním však bylo v 20:38 přihlášeno ještě 70 poslanců, tedy necelé dvě minuty na každého.

Agentura AP píše, že nejméně osm poslanců vládní strany PASOK odmítlo říct, jestli vysloví vládě důvěru. Přitom vláda má v parlamentu většinu jen dvou hlasů.

21:38
Martin Ehl: Hodně vysoká sázka a probuzení Řeků

 

Když v pondělí večer použil řecký premiér Jorgos Papandreu slovo referendum, vyhodil tím do vzduchu minci hodně vysoko. Sázka na to, že takovým šokem dotlačí Řeky do kouta, aby mu přestali okopávat kotníky, když se snaží zachránit zemi, byla také hodně vysoká.

Zároveň mohl donutit evropské partnery, aby o něco zmírnili podmínky půjček. Místo toho kancléřka Merkelová z Cannes vzkázala Řekům, aby se rozhodli, zda chtějí být Evropany či nikoli.

Možná přesně to chtěl Papandreu, aby jeho spoluobčané slyšeli, protože jeho hlas v řecké vřavě už zanikal.

Mince už padá dolů a šance, že ji premiér zachytí, nejsou marné.

 

22:11
Premiér Papandreu zahájil svůj projev

"Je jasné, že nyní musíme splácet dluhy, které vlády udělaly v minulých desetiletích."

"Tato dohoda (záchranný plán z eurosummitu - pozn. red.) je naší poslední možností, jak znovu postavit naši zem na dobrých základech."

"Pokud ji nepřijmeme, budeme žebráci."

"Tato dohoda nesmí být ztracena. Je to naše národní priorita."

22:18
Papandreu: Řešením je dohoda napříč stranami, volby až se situace v zemi uklidní
22:33
Papandreu: Jsem tady, abych prolamoval tabu

"Vždy jsem tady byl, abych prolamoval tabu," řekl Papandreu. Poté se spustil strhující potlesk. 

22:40
Papandreu: Chci širokou koaliční vládu. Je mi jedno, jestli budu premiér, nebo ne
22:47
Papandreu: "Zítra budu prezidenta informovat o jednáních o velké koalici

"Zítra půjdu za prezidentem a budu ho informovat o záměru vyjednávat se čtyřmi stranami o společné vládě." Dosud vládne jen Papandreova strana PASOK.

22:54
Papandreu zakončil svůj emotivní projev: Když budeme jednotní, podaří se nám krizi zvládnout
22:58
Papandreu chce dostat opozici do vlády, aby mu neokopávala kotníky

Papandreův projev potvrdil taktiku, o které jsme informovali už včera - přinutit opozici, která kritizuje jakékoliv vládní škrty, aby se podílela na plnění záchranného plánu.

To opoziční lídr Samaraas během pátku odmítal s tím, že chce předčasné volby a poté hodlá vyjednat s lídry EU lepší podmínky.

Papandreu taky naznačil, že širokou koalici by vedl někdo jiný než on.

23:28
Venizelos: Nová vláda bude v úřadu do konce února

"Nová vláda bude v úřadu do konce února," sdělil ministr financí Evangelos Venizelos poslancům. Následně si podal ruku s premiérem Papandreem.

Zdá se, že vládě bude vyslovena důvěra, ale už zítra se bude jednat o široké koalici.

23:31
Začalo hlasování ...

... ale jelikož se každý z 300 poslanců musí vyslovit zvlášť, může procedura trvat i víc než půl hodiny.

23:44
Hlasování v polovině: 86:86
23:47
Ano 102 ; Ne: 96, zbývá ještě stovka poslanců
23:54
Papandreu získal důvěru - 153:145

00:28
Papandreu ustoupí, premiérem bude Venizelos, říká poradce ministra financí

"Papandreu navrhne, aby se Venizelos stal premiérem a půjde domů," uvedl listu Guardian Venizelův poradce.

"Konzervativní Nová demokracie dala jasně najevo, že se na koalici podílet nebude. Nová vláda tak bude mít většinu 180 křesel," dodal.

00:36
Opoziční lídr Samaras: Jsme připraveni pomoct s prozatímní vládou

Lídr opoziční Nové demokracie Antonis Samaras po hlasování o důvěře uvedl, že jeho strana je připravena pomoci s prozatímní vládou. Zduraznil však, že nadále nesouhlasí s vytvořením koaliční vlády bez předčasných voleb.