The Economist ve svém blogu označil českou politiku slovy "zahnívající partitokracie", tedy zahnívající vláda politických stran, které se brzy po listopadu 1989 zmocnily demokratického procesu. Mnoho jejich čelných představitelů systém od té doby zneužívá ve svůj prospěch, stali se z nich arogantní a zkorumpovaní lidé. http://www.economist.com/blogs/easternapproaches/2011/11/czech-politics

The Economist označil českou politiku slovy "zahnívající partokracie". Jak byste ji označili vy?

Stanislav Komárek
Stanislav Komárek
biolog a filosof
Je to velmi přesné. Petr z Chelčic by se středověkou jadrností řekl: "Zavěsili sobě stát jako vemeno u krávy."
Vladimír Franz
Vladimír Franz
skladatel a malíř
Jako kroužek lidí, kteří se navzájem drží v šachu,handrkují o výhody a nadřazují své zájmy nade vše, a proto se k vlastní práci nedostanou.
Adriana Krnáčová
Adriana Krnáčová
pražská primátorka
Ano, je to trefná charakteristika, nicméně může přežívat jenom díky toleranci, byť často nespokojené, většiny.
Vlad Petrus
Vlad Petrus
právník
Český politický establishment čím dál brutálněji zneužívá peníze z nesmyslných veřejných rozpočtů. To je ale dnes v EU standardem - bohužel!
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Ano, žel ale ani to není celá pravda - strany jsou jen viditelní herci neviditelných režisérů. Mohlo by to změnit zrušení 5% volební hranice
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Nesouhlasím.Problém je v neprofesionalitě státní správy,což vede k jejímu zpolitizování.Koncentrace na korupci je součást čisticího procesu.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Když politické strany mají dvacet a o pár tisíc více členů a řídí republiku, už to není demokracie. Jde o byznys; chybí ideály a smrdí to.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Politické strany nevládnou. Plní úkoly od ekonomických elit. Tento systém chtěl začít jako demokracie a záhy degeneroval v oligarchii.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Popsal to Shakespeare:
jak hloupost zpupně chytrým poroučí,
jak prostá pravda je všem prostě pro smích,
jak zlo se dobru chechtá do očí.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Česká politika není zásadně odlišná od jiné středo nebo jiho evropské politiky a je specificky taková, jací jsou Češi. Je to Čechokracie.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Líp bych to vyjádřit neuměla. Obávám se, že je to velmi přesné označení.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru