Jak se můžeme dočíst z předstihových ukazatelů, investoři přestávají věřit střední a východní Evropě a čekají v této oblasti ekonomický útlum.

V minulé krizi, která se rozjela v polovině roku 2008 (a pak hlavně na podzim), postihl propad ekonomiky region střední a východní Evropy více než západní Evropu.

Důvody však byly různé: Maďarsko, Rumunsko a pobaltské země zasáhla bankovní a finanční krize, musel zde zasahovat Mezinárodní měnový fond. Jednou z hlavních příčin byly úvěry a hypotéky poskytované v eurech a švýcarských francích. V případě České republiky a Slovenska se projevila především provázanost exportního průmyslu (především automobilového) s německým trhem, který se také hluboce propadl.

Pokud německé podniky omezovaly výrobu, odnesly to především jejich zahraniční subdodavatelé a dodavatelé více než jejich německé protějšky. Bude se tento scénář nyní opakovat? Výhodou je, že pokud se v západní Evropě nezhroutí finanční systém nebo velké banky, recese (pokud k ní vůbec dojde) bude proti letům 2008 až 2009 jenom mělká. Jenže o co bude mělčí, o to může být vleklejší. Nevýhodou je, že žádné hospodářské stimuly – jako bylo například německé šrotovné – už čekat nelze.

 Dnešní otázky, které vycházejí z tohoto mého blogu, znějí:

Pokud dojde v západní Evropě k recesi, jakým způsobem zasáhne Česko? Může dopad na ČR česká vláda ovlivnit? V čem se situace liší od roku 2008?

Vyjádřit se též můžete ke srovnání situace Polska a Česka, o kterém píší ve svém blogovém textu.

 

V článku se dále dozvíte

  • Výhodou je, že pokud se v západní Evropě nezhroutí finanční systém nebo velké banky, recese (pokud k ní vůbec dojde) bude proti letům 2008 až 2009 jenom mělká. Jenže o co bude mělčí, o to může být vleklejší.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.