Jak se můžeme dočíst z předstihových ukazatelů, investoři přestávají věřit střední a východní Evropě a čekají v této oblasti ekonomický útlum.

V minulé krizi, která se rozjela v polovině roku 2008 (a pak hlavně na podzim), postihl propad ekonomiky region střední a východní Evropy více než západní Evropu.

Důvody však byly různé: Maďarsko, Rumunsko a pobaltské země zasáhla bankovní a finanční krize, musel zde zasahovat Mezinárodní měnový fond. Jednou z hlavních příčin byly úvěry a hypotéky poskytované v eurech a švýcarských francích. V případě České republiky a Slovenska se projevila především provázanost exportního průmyslu (především automobilového) s německým trhem, který se také hluboce propadl.

Pokud německé podniky omezovaly výrobu, odnesly to především jejich zahraniční subdodavatelé a dodavatelé více než jejich německé protějšky. Bude se tento scénář nyní opakovat? Výhodou je, že pokud se v západní Evropě nezhroutí finanční systém nebo velké banky, recese (pokud k ní vůbec dojde) bude proti letům 2008 až 2009 jenom mělká. Jenže o co bude mělčí, o to může být vleklejší. Nevýhodou je, že žádné hospodářské stimuly – jako bylo například německé šrotovné – už čekat nelze.

 Dnešní otázky, které vycházejí z tohoto mého blogu, znějí:

Pokud dojde v západní Evropě k recesi, jakým způsobem zasáhne Česko? Může dopad na ČR česká vláda ovlivnit? V čem se situace liší od roku 2008?

Vyjádřit se též můžete ke srovnání situace Polska a Česka, o kterém píší ve svém blogovém textu.

 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Výhodou je, že pokud se v západní Evropě nezhroutí finanční systém nebo velké banky, recese (pokud k ní vůbec dojde) bude proti letům 2008 až 2009 jenom mělká. Jenže o co bude mělčí, o to může být vleklejší.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru