Myslíte si, že se Čína stane během 20 let světovou mocností č. 1?

Myslíte si, že se Čína stane během 20 let světovou mocností č. 1?

Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Mocensky a ekonomicky má k tomu nakročeno. Inspirací pro svět bude, pokud se posune dál směrem k demokratickému sociálnímu státu.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Ne, ke světu se obrací především ekonomikou, politicky se však drží spíš zpátky a na "svém". Ve vzdělání a výzkumu má asi dost co dohánět.
Josef Kotrba
Josef Kotrba
Deloitte ČR
Všechno tomu nasvědčuje. Ovšem z hlediska historie to nebude zas nic tak nového.
Marek  Pokorný
Marek Pokorný
kurátor a kritik
Z hlediska ekonomického asi ano. Politicky uvidíme, jsou tu ještě jiní, agresivnější hráči. Kulturně se to zase všechno nějak namíchá.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Ano, pokud zůstane u svojí bizarní kombinace komunistickýho otrokářství a volnýho trhu a zároveň pokud zruší komunistický otrokářství.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Za 20 let se může stát cokoliv. Koho napadlo v roce 1991, že vznikne euro - a teď euro možná zanikne a vystřídá ho jüan. Nebo taky ne.
Adriana Krnáčová
Adriana Krnáčová
pražská primátorka
Nevidím v tom něco špatného i kdyby byla. Svět se mění, je dobré se brzy naučit mluvit i s jinými národy, kulturami...já jsem optimista!
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Od čínského KING je české KNIHA. Až půjde nejen levný papír, ale i vzdělanost z Číny, bude to velmoc č.1. Zatím je velmocí levných náhražek.
Vladimír Franz
Vladimír Franz
skladatel a malíř
Ona už je, ale málokdo je ochoten si to přiznat. Ostatně na tuto otázku odpovídám již ve své opeře Válka s Mloky.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Ano. Věděl to již autor Žlutého nebezpečí (1913). Kan Taj Pek bude z Vyšehradu vládnout celé Evropě. Porazí ho až české vojsko.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Jestliže v té době budou ještě nějaké mocnosti (možná se totiž svět konečně naučí fungovat jinak), pak asi bohužel ano...
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Ano, vše tomu nasvědčuje. A bude to tak i v kultuře.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru