Ano, je to trochu surrealistické. Vysvětlím. V roce 1902 navštívil Prahu Guillaume Apollinaire. Výsledkem byla povídka Pražský chodec. Jeden gymnazista si pár desítek let poté všiml, že Apollinaire "v Čechách nenacházel německou upjatost". To je přiléhavé. Upjatostí, zvlášť pokud jde o veřejné peníze, netrpíme. V Praze se krade velkoryse, příslovečné porcování medvěda je ze zdejšího pohledu jen legrační demo.

V duchu surrealistické školy, proto nahradíme Pražského chodce Pražským medvědem. A pošleme ho na procházku po metropoli. Provede nás zhmotnělým finančním nadreálnem, divy, které by zřejmě nevstřebal ani Apollinaire. Jestli to primátor Bohuslav Svoboda pochopí jako motivaci, aby pražskou zlodějinu vrátil do běžných, řekněme surrealistických, poloh, pochopí to správně.

 

Olympiáda v Praze

80 milionů

Tady jako ilustrace bohužel nemůže být medvěd. Hlavně proto, že v logu téhle akce měl být sysel. To bylo tak. Pánové z ODS se za primátora Pavla Béma rozhodli, že v Praze bude olympiáda.

Buď 2016, nebo 2020. I založili obecně prospěšnou společnost Praha olympijská, přičemž je vcelku záhadou, co obecně prospěšného na ní bylo. Utratila 80 milionů. Za letáčky, studie, plakátky, rautíky. Mívala web www.praha2016.org. Teď je doména prodaná, funguje na ní jakýsi agregátor sportovních zpráv v angličtině. Medvěd se radši neptá, kdo ho koupil.

Most přes nejdražší dálnici. Odnikud nikam

110 milionů. A až se zbourá, ještě víc

Tenhle skvost našel medvěd u Komořan. Nad nejdražší dálnicí v Česku (a tím pádem i na světě) vede most, který začíná v poli. V něm na druhé straně i končí. Měl to být přivaděč do městské části Komořany, ale nějak to nevyšlo.

Stálo to zatím 110 milionů, přičemž ti, kdo v tom jedou, se ne a ne dohodnout, jestli by se to třeba zase nemělo zbourat. Celé by to šlo pochopit, kdyby pár desítek metrů vedle nevedl jiný most, po kterém se přes dálnici normálně jezdí z Komořan na Zbraslav. A kdyby se z téhle silnice nedalo na dálnici normálně najet, čemuž brání jen závora se zákazem vjezdu.

Cyklostezka u Rokytky ve Vysočanech

150 milionů, ale kdo ví

Tak tohle nechápe ani medvěd. Nejdražší cyklostezka na světě. Což by nebylo ještě tak hrozné, kdyby někam vedla. Jenže ono se na ni sice z jedné strany najet dá, ale na opačném konci narazíte na soustavu plechových schodů, jež spolehlivě odradí každého cyklistu, kterému v duši zrovna nehárá kaskadér. Celé dílo se dá pohodlně podjet, což také cyklisté dělají.

Kilometr stál asi 50 milionů korun, zhruba jako silnice první třídy. Jo a co zajímá medvěda: Město pozemky pro stavbu vyměnilo se společností se sídlem na Panenských ostrovech - dalo jí za to samozřejmě stavební parcely. Inu, double money.

Parkovací zóny na Praze 1, 2, 3 a hlavně 7 Hodně milionů. Pro odtahovku

Tak počítejme. Špatně parkujete, odtáhnou vás z modré zóny. Odtahovce zaplatíte 1300. Musíte. Jinak vám nevrátí auto. Pokuta za špatné parkování, co jde do rozpočtu města, je asi 500 korun. Zaplatíte, jen když se "dostavíte" a zrovna si nebudete připadat jako osoba blízká.

Proč městští strážníci dávají odtahovce svědomitě tipy? Hlavně o víkendu, kdy jsou zóny poloprázdné? Aha. Podle webu MP Praha "usilují o to, aby pořádek a bezpečí nebyly jen prázdné pojmy". Medvěd to začal v plné šíři chápat až ve chvíli, kdy sledoval, jak šéfa strážníků Kotrouše převážejí do vazby i s igelitkou, ve které z nějakého důvodu hnízdilo hejno tisícovek.

Opencard

888 milionů korun a dost možná ještě víc

Říká se jí Openkrad a je to vcelku přesné. Podle oficiálního webu je to "chytrá čipová karta, která se hodí Pražanům i návštěvníkům Prahy." S tím se dá souhlasit, asi stejně jako s tvrzením, že se v přestřelce hodí neprůstřelná vesta. Když Opencard nemáte, finančně vykrvácíte; papírové tramvajenky zrušili a tak plastovou kartičku za 120 korun musí mít, kromě medvědů, i školní děti a důchodci, kteří jinak, z vůle pravicově vyhraněné pražské ODS, jezdí zadarmo.

Celé to mělo původně stát asi 90 milionů. Nakonec to přišlo asi tak na 888 milionů, většinou pro firmu Haguess a spřízněné "subjekty". Ty patří.... no oficiálně to můžeme jen tušit, ale na Wikipedii je napsáno, že mají něco společného s nějakým Romanem Janouškem.

 

Stanice metra Letňany (neoficiálně Syslov) a vůbec celé prodloužení trasy C

16 miliard korun

Heslo pražských budovatelů metra "Odnikud nikam, a hlavně hluboko pod zemí" se zhmotnilo právě zde. Stanice, možná už opravdu konečná trasy C, má tolik východů, jako by se stavebníci nemohli rozhodnout, kudy ven. Výsledkem je sada šachtiček s jezdícími schody a výtahy, mířící do vestibulu, který by rozměrem slušel ruzyňskému letišti, ze kterého se cestující pořád nemůžou civilizovaným způsobem dopravit do centra. Bohužel došlo k omylu a celé to stojí v poli na druhé straně Prahy.

Stanici se přezdívá Syslov. Celé nové céčko se stanicemi Střížkov, Prosek a Letňany stálo asi 16 miliard a je hezkou ukázkou architektonického exhibicionismu. Na stanici Střížkov se medvěd neodvážil, protože vypadá jako velryba na odjezdu. V každém případě nejošklivější stavba v Praze. Za 3,5 miliardy.

Tunel Blanka

40 miliard korun nebo tak nějak

Není to moc potřeba, zato to bude stát o deset miliard víc, než původně mělo. Správně. Tunelový komplex Blanka. 6,4 kilometru, nejdelší městský tunel v Evropě. A podle auditu firmy White & Case také asi největší finanční tunel na světě. Hotový má být v roce 2011-2012-2013-2014....

Pro srovnání: SMART Tunnel v Kuala Lumpur v Malajsii je dlouhý deset kilometrů a přišel na čtvrtinu toho, co Blanka. Těžko říci proč. Tím, že ten malajský je ještě navíc protipovodňový a při jeho stavbě se nepropadl třikrát největší městský park, to asi nebude. Z toho je na mašli i medvěd.

 

Kudy chodí medvěd ve vašem městě? Popiště nám obdobné případy utrácení z vašeho regionu nebo obce do prostoru níže nebo na debata@ihned.cz - děkujeme!

Váš názor: 
Vaše jméno a obec: 
Váš e-mail: 


 

David Vodňanský

Pěkný případ krádeže za bílého dne se dá najít na Praze 7 - příští týden hodlá rada MČ prodat velmi lukrativní pozemky ve Veletržní ulici. Což by bylo asi v pořádku, kdyby kupcem nebyla společnost, která nevyvíjí žádnou činnost, má velmi zvláštní vlastnickou strukturu a za rok 2010 je několik milionů ve ztrátě. Její vlastník je částečně PO Box na Kypru (což je v tomto státě již pomalu standard) a částečně jakýsi pán z Anglie, jehož jedinou další aktivitou v ČR je obecně prospěšná společnost pro vzdělávání mládeže.

Je to prostě křišťálově čisté...


 

Mgr. Anna Spěváčková, Neratovice, www.neratky.cz

Neratovice: Náš medvěd chodí po nových chodnících. To není chodník, to je tobogán. Místy zvlněný, aby každá, ale opravdu každá branka měla bezbariérový přístup na silnici. Co to ale dělá s chodci, nikoho nezajímá, ti nemají nárok na rovný bezpečný chodník. Po zvlněném chodníku kulhají nahoru dolu a protože je ze zámkové dlažby, v zimě kloužou jak sysli. Jděte ulicí Luční, nově postavenou, nestačíte se divit. Stejně kouzelná je i ulice Ed. Urxe. Slušně velký medvěd sídlí v lesíku u Domu dětí.

Naši městští policajti dostali příspěvek na skateboardové hřiště a tak se vykácelo kus lesa za DD, na něj se hustě natěsnaly prvky na skaty, oplotilo se to a teď se na to jděte podívat. Prvky byly tak těsně u sebe, že se tam málem kluci zabili, klíč byl u policajtů, tak se pletivo přelezlo a udělala se v něm díra a nakonec si lidi kolem stěžovali na rámus, tak se vše zrušilo. Drahé pletivo je smotané na hromadě a kus betonu je pokryt listím a špínou. Další medvěd je hřiště u nemocnice: Oplocení bylo vytvořeno sochařkou Lenkou Klodovou, stálo bratru 400 000. Před dvěma lety plot pěkně nahnědo natřela veřejná služba i s namalovanými kytičkami a ornamenty. Medvědí jsou lavičky v trávě metr od chodníku, takže máte nohy v blátě, nová výsadba zeleně v ochranném pásmu horkovodu, stromy vysázené těsně vedle sebe.....no Kocourkov.


 

Franta, Strakonice

Strakonice a nový kruhový objezd zvaný "piškot"


 

Petr

Náš černošický medvěd se před časem zastavil u domu tehdejšího pana starosty, poslance parlamentu. Jelikož jeho dům stojí kousek od železniční trati, postavil si před ním val, nechal ho osázet křovím. A před valem stojí krásný, obrovský kámen, parkoviště (rozježděná hromada štěrku) a jakési divné tyče, snad asi na jízdní kola. Celé to přišlo na nějaký ten milion.


 

Pavel

Vzpomínám na medvědí stezku financovanou z peněz EU na nádraží ve vesnici Slatina. Na nádraží vede asi 2 km dlouhá polňačka, vedle které byl za peníze EU postaven rovný, dlouhatánský chodník ze zámecké dlažby. Nikdo po něm samozřejmě nechodí. Proč taky, když lze chodit po příjemné polňačce. Vše je ukončeno, jak jinak, pomníkem EU.


 

Standa, Praha 9

V článku zmíněná Praha 9 nabízí spoustu krásných ukázek zacházení s penězi a logikou. Například vytvoření sídliště s největší hustotou obyvatel na Proseku a to tak, že se místo služeb, parků a parkovišť staví domy (například nedávná úžasná masivní budova na Kytlické). Zároveň zůstává stejná nebo se omezuje nabídka škol a školek a starosta hrdě prohlašuje, že je to přeci odpovědnost developerů a on je to k tomu možná bude tlačit. Každý den pak mohu nahlížet na krásné nadzemní garáže. Ty byly vybudovány místo rozsáhlého parkoviště, na něž P9 záměrně neumožnila přístup (bylo několik let oploceno a zavřeno) a argumentem pro realizaci stavby bylo to, že lidé v lokalitě vzdálené cca 10-15 minut chůze nemají parkování.

To nemají stále a garáže jsou poloprázdné. Třešničkou už je jen to, že v průběhu stavby zkrachoval soukromník a P9 vše "pro nás" dokončila za naše miliony. A kdo by nechtěl garáž za 400 000 Kč? To přece lidé, co bydlí na sídlišti, běžně dostávají jako 13. plat... Slovy našeho starosty (to prohlásil, když jsme s ním vedli diskusi o zbytečnosti stavby garáží, bohužel to nemám na záznamu, jen navěky v duši): "Auta mají před lidmi přednost".


 

Honza, Praha 11

Medvěd by mohl navštívit i Jižní město (jinak Praha 11 či Praha 4, to se pořád nějak neví). Máme tu krásný nový park jménem Park u Chodovské tvrze (mezi ulicemi Turkova a Mírového hnutí). Ten trojúhelník cca 300 x 300m oploceného trávníku s pár navršenými kopečky, pár desítkamu stromů, asfaltovými cestičkami (též pro inline) pro nás, občany, nechala zbudovat naše skvělá radnice v čele s nejmilovanějším soudruhem starostou Daliborem Mlejnským  A stálo to jen 250 milionů! A před příštími volbami my, občané, připravujeme petici, aby se park přejmenoval na Park nejmoudřejšího starosty Mlejnského. On nám prý pan starosta postaví i bazén koupací! Původně jen za 700 milionů, teď už dokonce jen za 400 milionů (no bude jen poloviční). Vlastně už měl letos stát a šplouchat, jak svatosvatě slíbil pan starosta loni před volbami. No, zatím je tam stažená zem a plechový plot bratru za 20-30 milionů, to přeci není drahé. Tak milý medvěde, přijd k nám, třeba si v našem nádherném parku najdeš noru na přezimování :-) (hele za desítku? tedy milionů, bereš?).

Spokojený a radnici naší vděčný
jihoměstský občan
Jan

PS:
A taky tu máme bezva cyklostezky! A bezva plánované 150 metrů vysoké baráky a...

 


 

Čtenář z Prahy 8

Medvěd též bloudil Prahou 8. Městká část Praha 8 spoluvlastní úklidovou firmu IPODEC. A jako spoluvlastník ji pěkně připravuje půdu pro expanzi pár desítek metrů od sídliště Střížkov. A tak místo případné budoucí výstavby obytných domů bude v sídlišti odpadové hospodářství. To vše pěkně okořeněno zneužitím městského časopisu Osmička - viz. www.CistyStrizkov.cz

 


 

 

Pavel, Praha

Medvěd zapomněl na další pražské divy - "prodej" pozemků v oblasti Masarykova nádraží a též v médiích ventilovanou kauzu kolem Nákladového nádraží Žižkov.

 


 

 

Jiří Štyler, Praha

Jestli dovolíte, provedu medvěda po Praze 11. Nedaleko silničního vstupu na Jižní Město se rozprostírá cca dvouhektarová planina obehnaná plechovým plotem. Údajně již dva roky započatá stavba, financovaná diplomovaným starostou D. Mlejnským, se nazývá Jedenáctka VS. Medvěd povídal, že prý snad bazén. Ale ani Mlenský sám pořádně neví co, ovšem jasně ví, za kolik. Milý medvěde za pouhých 100 mil. korun. Dále medvěd na Praze 11 poukazuje na podivuhodné prodeje obecních pozemků za směšné ceny firmám, ve kterých figurují osoby blízké Mlejnskému. V neposlední řadě medvěda usadily obecní investice s koeficientem 5. Tato číslovka nevyjadřuje hodnocení investice, ale násobek částky, o kterou je investice předražena. Dál už radši medvěd nic neříká, protože byl sledován a odhalen bdělou Bártovou agenturou ABL (řádící na Praze 11 z popudu starosty Mlejnského) a teď se bojí, aby nedostal po čenichu od Mlejnského bijců z Opatovské tělocvičny. Protože "jih je jejich" (south is our).

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru