Čeští vojenští lékaři vyrazili dnes ráno na Slovensko pomáhat nemocnicím, které v uplynulých dnech ochromily hromadné výpovědi. To i přesto, že se v noci slovenští lékaři domluvili s vládou na svých požadavcích.

První vyjeli z Hradce Králové brzy ráno, další se k nim připojili později v pražských Střešovicích. V zemi by podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera měli zůstat několik dnů.

O vyslání třicítky vojáků rozhodla v pátek česká vláda v odpověď na žádost slovenského kabinetu premiérky Ivety Radičové.

Opoziční ČSSD, která má většinu v Senátu, tvrdí, že vláda postupovala v rozporu s Ústavou. Podle senátorky ČSSD Aleny Gajdůškové Ústava sice umožňuje vyslání vojáků do zahraničí na krátkou dobu bez předchozího souhlasu parlamentních komor, ale pouze z vyjmenovaných důvodů. "Jednání o platech mezi nimi rozhodně není," řekla ČTK.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) očekává, že vláda o souhlas požádá dodatečně. Pokud vyslání bude zdůvodněno jako cvičení, znamená to, že vláda pohrdá zákony, sdělil ČTK. Premiér Petr Nečas (ODS) to ale odmítl. Není k tomu prý žádný důvod, vláda postupuje podle ústavy a bez souhlasu parlamentu vojáky na 60 dnů do zahraničí vyslat může.

Vojáci pomůžou ve 4 městech

"Na Slovensku bude pomáhat 27 vojenských lékařů ve čtyřech nemocnicích," řekl velitel nemocniční základny v Hradci Králové Jan Österreicher. Nasazení bude řídit z centra při generálním štábu slovenské armády. Včetně jednoho administrativního pracovníka tak k východním sousedům odjelo 29 vojáků.

Kam přesně jednotliví chirurgové, anesteziologové a další specialisté nastoupí, se rozhodne až odpoledne v Bratislavě. Měla by to být pravděpodobně Nitra, Žilina, Ružomberok a Bratislava.

Mluvčí ministra zdravotnictví Leoše Hegera sdělil, že slovenská strana nemá ani po podepsání memoranda s bouřícími se lékaři jistotu, kdy a kolik se jich na svá pracoviště vrátí. Jejich výpovědi nabyly účinnosti, bude s nimi třeba uzavřít nové pracovní smlouvy, není přitom jasné, kdy se tak stane.

"Pokládám tento akt jako humanitární pomoc, kdy slovenské zdravotnictví je na pokraji sil," řekl k věci ministr zdravotnictví Heger. Premiér Petr Nečas v pátek po mimořádném jednání vlády uvedl, že jde o pomoc spřátelenému státu a přirovnal tamní situaci k povodním. V takovém případě bychom také pomohli bez dlouhých řečí, uvedl.

Působení českých vojenských lékařů na Slovensku upravuje dohoda mezi oběma zeměmi, kterou Heger do Bratislavy přivezl a slovenská premiérka ji dnes podepsala.