Šéfové protikorupční policie kličkují při vysvětlování, jak vyšetřovali kauzu milionových provizí z pražských jízdenek končících u lobbisty Ivo Rittiga.

Server IHNED.cz a Hospodářské noviny vypátraly, že detektivové dva roky věděli o zprostředkovatelské smlouvě, která vysávala 17 haléřů z každé vytištěné jízdenky. Ale nezasáhli - a kauzu převeleli o stupeň níž na pražské kriminalisty.

Ředitel protikorupční jednotky Tomáš Martinec ve čtvrtek prohlásil, že jeho lidé na případu dál pracují. A že kolegům v Praze postoupili jen tu část případu, který se týká padělaných jízdenek.

Jenže tohle vysvětlení nepůsobí dvakrát důvěryhodně. Ještě ve středu totiž Martincův mluvčí potvrdil, že protikorupční tým se už skutečně jízdenkami nezabývá. "Po vyhodnocení všech materiálů byl spisový materiál v těchto dnech, z důvodu věcné a místní příslušnosti, postoupen na Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy," řekl mluvčí Jaroslav Ibehej.

Sitta: Aby to nezametli pod koberec...

Pro verzi, že policisté kauzu zametli pod koberec, navíc hovoří i svědectví Vladimíra Sitty.

Právě Sitta, obchodní ředitel firmy Neograph, která jízdenky pro pražský dopravní podnik tiskla, policistům klíčovou smlouvu a další dokumenty před dvěma lety donesl. Vyčíst se z ní dalo přesně to, na co v úterý poukázal Nadační fond proti korupci: peníze z předražených jízdenek končily u firmy Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů.

"Od toho momentu jsem doufal v rychlý zásah policie a snažil se na sebe příliš neupozorňovat," popsal Sitta ve čtvrtečním on-line rozhovoru se čtenáři severu IHNED.cz.

Letos v říjnu pak Sitta policistům nabídl i další důležitý důkaz: tajnou dohodu, podle níž firma Cokeville Assets posílá každý měsíc čtyři miliony korun a 40 procent ze zisku na kyperský účet lobbisty Ivo Rittiga. Celkem takhle podle Nadačního fondu proti korupci přiteklo k Rittigovi 73 milionů. A to nejen za jízdenky, ale i za další zakázky dopravního podniku.

Co už udělali? Policie mlčí

Šéf protikorupční policie Martinec sice nyní tvrdí, že vyšetřování nikdy neskončilo, ale zdráhá se popsat, co konkrétního už detektivové udělali.

"Aby nedošlo k ohrožení objasnění skutečností důležitých pro trestní řízení," uvedl Martinec.

Jeho lidé jsou navíc v podezření, že někdo z nich Rittigovi vynášel informace. Když loni na Rittiga přišlo trestní oznámení z ministerstva financí pro podezření z praní špinavých peněz, lobbista se to velmi rychle dozvěděl.