Americký právník Edward Fagan podal 12. prosince u soudu na Floridě žalobu na Česko i některé osoby kvůli dluhopisům Karlových Varů a údajné diskriminaci jejich vlastníků.

Kromě českého státu je mezi žalovanými Česká národní banka, ministr financí Miroslav Kalousek, jeho náměstek Jan Gregor, město Karlovy Vary a jeho primátor Petr Kulhánek.

Fagan dnes novinářům řekl, že délku procesu odhaduje na rok a půl s tím, že ho lze zastavit, pokud se s ním žalované strany dohodnou.

Do Karlových Varů dnes Fagan přivezl kopii žaloby, kterou odevzdal v podatelně magistrátu. O setkání s primátorem nestál. Kopie žaloby donesl odpoledne rovněž na ministerstva financí a spravedlnosti v Praze.

"Podle sdělení justiční stráže se pan Fagan odpoledne dostavil na podatelnu ministerstva spravedlnosti a zanechal tam kopii žaloby podané u soudu na Floridě," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Žalobou se Fagan domáhá nejen proplacení dluhopisů, které podle něho mohou vynést jejich držitelům až deset miliard korun, ale rovněž změny české legislativy. Podle Fagana v ní nejsou dostatečně ochráněna práva zahraničních investorů. "Tenhle proces vše může změnit," tvrdí Fagan.

Americké soudy sice podle Fagana nemohou přimět český stát k tomu, že má dluhopisy proplatit, ale jejich verdikt může ukázat, že česká legislativa není v pořádku. Dokonce uvedl, že by se v tomto případě mohlo debatovat i o revizi Benešových dekretů.

Fagan zdůraznil, že jeho současné počínání není možné v žádném případě spojovat s tím, zda jako advokát má, nebo nemá platnou licenci. "Žalobu jsem podal jako občan a majitel části dluhopisů. A u okresního soudu na jižní Floridě to bylo proto, že tam žiji," podotkl.

Ministerstvo financí provedlo právní analýzu a rešerši všech historických dokumentů z archivu České národní banky a Národního archivu. Prostudovalo i právní podklady z USA.

Z této analýzy vyplývá, že se někdejší Československá socialistická republika se závazky vyplývajícími z dluhopisů už vypořádala, a to odděleně v rámci takzvaného tuzemského a zahraničního bloku.

Podle ministerstva to není první Faganův pokus uplatňovat nároky z dluhopisů vydaných evropskými emitenty před druhou světovou válkou.

V soudních sporech ve státu New York, ve kterých Fagan vystupoval nejprve jako právní zástupce a později jako žalovaná strana, byly podle ministerstva tyto nároky zamítnuty mimo jiné právě kvůli uplynutí promlčecích lhůt.

Fagan to komentoval jako zavádějící a nepravdivé. Podstata karlovarského případu podle Fagana spočívá v tom, že z USA bylo po druhé světové válce vráceno do Česka zlato zabavené nacistům s tím, že za to budou proplaceny veškeré platné dluhopisy. A to se nestalo, konstatoval.