Dopady krize do ekonomiky se dosud plně neprojevily, přestože řešení dluhové krize eurozóny stále není k dispozici, zaznělo podle záznamu bankovní rady České národní banky na jejím posledním jednání 21. prosince 2011.

K tomu bylo uvedeno, že vývoj v eurozóně byl a i nadále bude značně rozdílný a že situaci v některých zemích lze považovat za projevy akutní krize.

Někdo z členů rady podle záznamu také řekl, že vývoj kurzu koruny v posledních měsících souvisí s nervozitou investorů z dluhové krize v eurozóně a averzí vůči evropským měnám, a kurz české měny tak může setrvat na nižších úrovních.

Ostře sledovaná inflace

Bankovní rada podrobně diskutovala o důvodech vyšší pozorované inflace proti prognóze. Několik jejích členů vyjádřilo názor, že podobně jako v minulosti jde o důsledek dřívějšího promítnutí vyšší sazby DPH do cen již v předvánočním období. Pro potvrzení této hypotézy bude ale třeba vyčkat na data za leden a únor 2012.

Na jednání byl rovněž vysloven názor, že nárůst inflace může být důsledkem zpožděného průsaku vyšších mezinárodních cen komodit a potravin do domácích cen.

Dovozní ceny potravin v posledních měsících prý výrazně narostly a průsak do spotřebitelských cen údajně může pokračovat i v tomto roce. Zazněl i názor, že světové zásoby ropy klesají a poptávka po ropě roste, což může ovlivnit její budoucí ceny.

Bankovní rada ČNB rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny jednomyslně. Základní úroková sazba tak zůstala na historickém minimu 0,75 procenta. Rizika pro vývoj odhadovaný ČNB jsou podle guvernéra Miroslava Singera mírně proinflační, tedy mohou vést k vyšší než očekávané inflaci.