Vláda bude ve středu schvalovat definitivní podobu vyrovnání státu s církvemi. Ač Věci veřejné přišly na pondělní jednání K9 s tím, že svůj souhlas s dohodou podmiňují úsporami a sloučením ministerstev, neuspěly.

"Požadavky VV pokládáme za vydírání, dohodu s církvemi jsme už uzavřeli, a to všechny tři strany. Očekáváme, že to ve středu na vládě podpoří," řekl po zasedání koaličních lídrů předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas podle zdrojů z jednání dokonce "bouchl do stolu". "Pohrozil tím, že na Pražský hrad odnese rezignace těch ministrů, kteří budou hlasovat proti církevním restitucím," uvedl předseda VV Radek John.

Nečas se k jednání odmítl vyjádřit.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) VV předložil, kde chce na církevní restituce uspořit. Argumentoval i slovy ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV), podle něhož zákon o veřejných zakázkách uspoří desítky miliard korun.

Ani to však Věcem veřejným nestačilo. V sobotu přišly s návrhem na slučování ministerstev, případně dalších úřadů z důvodů úspor právě na konto církevních restitucí. Jaké resorty měly na mysli, ale svým koaličním partnerům neřekly.

VV se rozhodnou v úterý

"Máme nějaké analýzy a o těch musíme mluvit," řekl před schůzkou předseda VV Radek John, konkrétní být nechtěl, prý aby neděsil jednotlivé úřady. Po schůzce mluvil John o ultimátu od koaličních partnerů. Pokud by véčkaři nepodpořili vládu, Nečasův kabinet padne. Véčkaři se chtějí poradit o podmínkách předsedy vlády v úterý.

Jde podle něj o řadu ministerstev a centrálních úřadů i v gesci VV. Za hloupé označil předseda poslanců VV Vít Bárta spekulace, podle nichž jde nejmenší vládní straně o konkrétní ministerské posty.

"Rádi vyslechneme návrhy, které se týkají úspor. Opakuji, že ale nemají souvislost se zákonem o vyrovnání s církvemi," uvedl předseda sněmovního klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Jeho stranická kolegyně, ministryně kultury Alena Hanáková zdůraznila, že zákon je klíčovým dokumentem, který vznikl na základě dohody vlády s církvemi. Vládní partneři VV opět připomenuli, že i Věci veřejné dohodu odsouhlasily.

Nečas: Slučování je nesmysl

Pokud by se sloučila ministerstva, připadá v úvahu, že by se nynější ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) přesunul do čela resortu vnitra, odkud by tak odešel nynější nestranický ministr Jan Kubice.

Premiér Petr Nečas (ODS) dnes nápad označil za "nesmysl". Nové ministerstvo, vzniklé sloučením toho svého a životního prostředí, by měl podle představ nejmenší vládní strany dál vést ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV).

Nečas už v neděli poznamenal, že za návrhy VV na slučování ministerstev vidí spíše snahu otevřít znovu otázku personálních změn ve vládě. Podle něj ale není na podobné "dětinské hrátky" čas.

Nečas s nutností úspor souhlasí, destabilizovat například ministerstvo pro místní rozvoj jeho slučováním s jiným úřadem je ale podle něj kvůli čerpání evropských fondů riskantní.

VV by si podle něj neměly zahrávat s personálními změnami ve vládě a měly by naplnit dohodu o církevních restitucích.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl, že nemá problém s debatou o rušení ministerstev. Není pro něj ale dobré spojovat toto téma s již dohodnutou podobou církevních restitucí.

Kvůli požadavkům Věcí veřejných vláda zákon o církevních restitucích dvakrát odložila. Znovu se bude návrhem zabývat ve středu.

Konec státních peněz pro církve

Dosud se koalice s církvemi stát dohodl na tom, že vyplatí 59 miliard korun. V úvahu má být brána inflace. Celkově by se tak suma mohla vyšplhat na 78,9 miliardy až 96,24 miliardy korun.

Církve také mají dostat zpět 56 procent majetku, o který přišly za minulého režimu. Vyplácení peněz by mělo být rozloženo do 30 let.

Cílem majetkového vyrovnání je i ukončení státního financování církví. Přechodné období před odstřihnutím financování církví od státního rozpočtu by podle dohodnutých předpokladů mělo začít v roce 2013 a trvat 17 let.