Generální ředitel České televize Petr Dvořák se od svého nástupu do funkce zatím nejvýrazněji zapsal kompletní obměnou jejího vrcholového managementu.

Televize pod jeho vedením mimo jiné částečně upravila programové schéma svých kanálů, vyrovnat se také musí s loňským ukončením reklamy na ČT1 a ČT24. Další změny ohlášené po loňské volbě do funkce, v níž strávil prvních sto dní, má tak Dvořák stále ještě před sebou.

Jednou z Dvořákových priorit je posílit sledovanost zpravodajství ČT, zejména pořadu Události.

anketa: Jak byste oznámkovali Petra Dvořáka za prvních 100...

Za své dosavadní úspěchy považuje třeba přípravu změn organizační struktury, která umožní zavedení systému tvůrčích skupin, dále zlepšení vzájemné podpory jednotlivých kanálů ČT či zlevnění projektu nového studia televize v Brně.

"Díky vstupu finančního ředitele do procesu výstavby nového brněnského televizního studia se podařilo významně snížit předpokládané náklady na tento projekt," řekl Petr Dvořák.

Zaměstnal zkušené manažery

V novém řídícím týmu dal Dvořák prostor například svému konkurentovi z loňské volby generálního ředitele Janu Svobodovi, který se stal šéfem obchodu a marketingu.

Finančním ředitelem je bývalý výkonný ředitel TV Nova Milan Cimirot a výkonným ředitelem ČT24 někdejší šéf dnes již neexistující televize Z1 Zdeněk Šámal.

Do funkce ředitele programových okruhů ČT1, ČT2 a ČT4 zvolil Milana Fridricha, který předtím vedl sekci nových médií.

"V současnosti má ČT cca 2800 zaměstnanců. S příchodem dalších top manažerů v tuto chvíli nepočítáme," řekla mluvčí Michaela Fričová.

"Změny, které Dvořák provedl, je možné hodnotit až v delším časovém období. Zatím není možné ho chválit, ani kritizovat. Lze ale říct, že jeho představy nejsou příliš vzdáleny představám odborů," řekl Antonín Dekoj, předseda Nezávislé odborové organizace ČT.

"Po nástupu do funkce Dvořák přivedl nejdříve ty, kteří jsou mu úplně nejblíže, jako je Milan Cimirot, Milan Fridrich a Zdeněk Šámal. Přišli také lidé, kterým splácí svoji volbu u volitelů, to jsou Jana Kasalová a Jan Svoboda," uvedl šéfredaktor serveru Digizone.cz Jan Potůček.

Otázkou je dětský kanál

Kroky nového generálního šéfa Potůček hodnotí spíš kladně. Důležité prý bude, zda ČT skutečně spustí avizovaný pátý program, jímž má být kanál zaměřený na dětskou tvorbu a vzdělávací pořady.

"Díky němu si získal hodně popularity u lidí, kteří ho zvolili, i u veřejnosti," řekl Potůček.

Za rozumné tak Potůček považuje očištění programů ČT1 a ČT2 od zbytečností a přesun zpravodajské hodiny na ČT1, která od ledna začíná předpovědí počasí v 18:54. Naopak za rozporuplný označil přesun dětských pořadů z ČT1 na ČT2.

"Jedná se o zásadní zásah do kanálu ČT2 a velké programové přesuny mají tendenci tento program spíše likvidovat," upozornil Potůček, který se také obává, že veřejná služba je v ČT mírně upozaďovaná na úkor získávání větší sledovanosti.

Dvořák se podle něj také musí potýkat například se sankcemi, které by ČT mohly hrozit za neodvysílanou, ale předem nasmlouvanou reklamu v souvislosti s jejím říjnovým ukončením na programech ČT1 a ČT24.

Dvořák se funkce generálního ředitele ČT ujal loni v říjnu, poté co ho v září zvolila Rada České televize. Jeho předchůdce Jiří Janeček rezignoval koncem srpna ze zdravotních důvodů.