U nás je to zatím bohužel ale tak, že čím méně rozhodně a jednoznačně působí předseda vlády, tím razantnější slovník používají odpůrci navržených kroků a vůbec autoři, kteří buď Evropské unii dlouhodobě nepřáli nebo v posledních měsících zjistili, že je to celé špatně vymyšlené a oni už na to vlastně dávno upozorňovali. To by samozřejmě nebylo samo o sobě nic zvláštního a nakonec řada kritických názorů má racionální jádro, které není dobré apriorně odmítat. Horší je ale to, že debata je zatížena mnoha tvrzeními a klišé, která se často nezakládají na pravdě a vytvářejí dojmy, které jsou ne-li nepravdivé, pak přinejmenším vůči realitě významně posunuté.

Jsme opravdu tak skvělí?

Začněme rozhořčeným tvrzením, že jsme chudší země a naším úkolem není platit cizí dluhy. Platit cizí dluhy po nás ovšem v současné době nikdo v žádném z návrhů nechce. Jediná země v problémech, která zjevně nebude schopna splatit všechny své dluhy, je zatím Řecko. Část jeho dluhu (na pondělní schůzce Merkelová-Sarkozy se mluvilo až o 70 procentech) mu odpustí majitelé dluhopisů (tedy vesměs banky a finanční instituce), nikoli MMF nebo evropské instituce. Všechny prostředky, které jsme dosud na celou současnou krizi přispěli nebo přispět bychom měli, jsou úročené půjčky, u kterých sice hrozí, že v krajním případě mohou být splaceny jen zčásti, ale v žádném případě nejsou apriorní nevratnou dotací ve prospěch jiného státu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru