Nic v dětství Wu Wen-junga nenasvědčovalo tomu, že v 15 letech skončí v nemocnici a bude bojovat se dvěma druhy rakoviny. Narodil se v chudé rodině ve vesnici Siao-sin v provinci Jün-nan.

Jako dítě se brouzdal v řece Nan-pchan a později pomáhal rodičům pěstovat rýži. Tři kilometry od rodinného domu je hromada chromového odpadu z továrny vyrábějící sloučeniny chromu, považované Světovou zdravotnickou organizací za karcinogeny.

A právě chrom unikl z odpadní hromady do Nan-pchanu, píše agentura Reuters.

Tato halda spojuje žalobu, kterou podalo několik organizací ve prospěch vesničanů ze Siao-sinu a blízkého Sin-lungu u zvláštního soudu, který se zabývá případy souvisejícími se znečistěným prostředím. "Ta špína je hrozná, slyšel jsem, že umírá i dobytek. Voda v řece je žlutá, ale já ji nikdy nepil," říká ze svého nemocničního lůžka Wu.

Velcí znečišťovatelé byli přesunuti na venkov

Vzhledem k rostoucímu znepokojení veřejnosti teď Čína nechává podobné případy dojít k soudu. Jsou sice pod kontrolou komunistické strany, ale ekologičtí aktivisté zaznamenávají určitou vstřícnost.

V případech ekologického znečištění se začaly prosazovat nevládní organizace, které teď chtějí, aby Yunnan Luliang Peace Technology Co., která má na svědomí znečištění řeky Nan-pchan, vytvořila fond, z něhož se uhradí vyčištění okolí.

Má v něm být deset milionů jüanů (31 milionů korun). Firma vznikla v roce 2003. Chrom, který je jejím produktem, se používá při výrobě oceli, barev a plastů. Kromě něj produkuje také dvojchroman sodný nutný ke zpracování kůže. V obou případech jde o vysoce karcinogenní kovy.

Velcí znečišťovatelé byli přestěhováni z městských oblastí na venkov, který je domovem poloviny obyvatelstva. Pro místní úřady jsou tyto podniky jistým zdrojem příjmů z daní. "Proč tuto továrnu nepostavili v Pekingu a Šanghaji?

Protože tam to lidé sledují," řekl Čchang Š´-čchen ze Sin-lungu. Proces, o němž je zde řeč, měl začít v Čchü-ťingu v listopadu, ale byl odročen na únor, aby se právníci mohli lépe seznámit s ekologickou situací.

Pouze balená voda

Podle úřadů je už voda nezávadná, ale obyvatelé z obou vesnic, které obklopuje průmyslová zóna, pijí jedině vodu balenou nebo přefiltrovanou a pocházející z jiné říčky. Místní úřad poskytl 1000 jüanů (3200 korun) Wuovu otci, když přišel případ svého syna ohlásit.

Na chemoterapii si ale musel vypůjčit 50 tisíc jüanů (160 tisíc korun), přičemž není naděje, že by je mohl získat zpět ze zdravotního pojištění. Wuovi kvůli chemoterapii vypadaly vlasy a váží teď 32 kilogramů, o deset míň, než když onemocněl. Podle lékařky identifikované pouze jménem Li bude zapotřebí dva až tři roky další léčby. Wu má rakovinu brzlíku a leukémii.

Ochránci životního prostředí zjistili, že v okolí obou vesnic bylo zakopánu 140 tisíc tun chromového odpadu. Mnoho vesničanů netušilo, o jak nebezpečný materiál jde, vykopávali ho a používali ke stavbě cest nebo ke zpěvění základů domů. Pracují na polích bosí, některým se podebírají chodidla a oni nevědí proč.

Když bylo zahájeno nezávislé šetření, zjistilo se, že obsah chromu v Nan-pchanu přesahoval 200krát povolenou hodnotu, tvrdí Ma Tchien-ťie z čínské sekce Greenpeace. Čína má nedostatečné zákony o ukládání chromu. Ma odhaduje, že je v Číně milion tun karcinogenního chromu, o jehož osudu úřady nerozhodly.

Jedna z nejnebezpečnějších chemikálií

Každý občan obou vesnic ví o někom, kdo onemocněl rakovinou od vybudování průmyslové zóny. Ale žádné epidemiologické studie neexistují. Je známo, že vystavení chromu způsobuje leukémii a rakovinu žaludku, jater a prsu.

"Je to jedna z nejnebezpečnějších chemikálií, pokud se dostane do pitné vody," sdělil Max Costa z oddělení ekologické medicíny na Newyorské univerzitě. Wuova rodina žádné důkazy o viníkovi nepotřebuje. "Naše pozemky jsou hned vedle té skládky. Vykopali nám k nim dokonce odtokový kanál," říká otec Wu.

Loni v září bylo kvůli skládce zatčeno pět lidí a továrna musela výrobu chromu i dvojchromanu sodného zastavit. Navážku teď pokrývají plechy, stráže dohlížejí na to, že provoz v podniku nebyl obnoven.

Li Po z organizace Přátelé přírody najal právníky, soud v Čchü-ťingu žalobu přijal, vládní úřad pro legislativní změny vyzval Lia, aby navrhl změnu zákona. Měl by lidem umožnit bránit své zájmy v oblasti znečištění prostředí a bezpečnosti potravin. Co se týče možnosti právního vítězství v případě procesu v Čchü-ťingu je Li mírně optimistický.

Právník Čang Ťing-ťing se zabýval už mnoha ekologickými případy. "V našich kruzích se říká, že velké případy se v Číně řeší politicky, ty střední vlivem a jenom ty malé zákonem," řekl.