Pouhý den po uvalení zákazu prodeje íránské ropy do Evropské unie režim Mahmúda Ahmadínežáda prohlašuje, že mu takové opatření vůbec nevadí. A to i přesto, že se k embargu připojila i Austrálie. Írán je prý schopný najít si nové trhy, kde své zboží prodá.

Někteří íránští analytici dokonce hovoří o tom, že by stát mohl Evropu "potrestat" a přerušit nasmlouvané dodávky už nyní. Podle jiných embargo alespoň íránskou ekonomiku přiměje k žádoucí diverzifikaci, popdotýká agentura AP.

Zástupci evropských zemí rozhodli o ropném embargu v reakci na neprůhledný jaderný program Íránu. Stejně jako Spojené státy se obávají z tajného vývoje jaderných zbraní, který ale Teherán stále popírá. Australský ministr zahraničí Kevin Rudd prohlásil, že jeho země hodlá podniknout přesně takové kroky, jaké učinil Brusel, píše Reuters.

Teherán embargo původně označil za akt agrese. Íránské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že se jedná o propagandu a psychologickou válku. Dva poslanci rovněž znovu pohrozili uzavřením strategického Hormuzského průlivu, kudy každým dnem tankery vozí až 17 milionů barelů ropy.

K Perskému zálivu už také míří americká letadlová loď USS Abraham Lincoln, kterou doprovodí dva torpédoborce a bitevní křižník USS Cape St. George. K flotile se připojila i Velká Británie a Francie, kteří do vod posílají své válečné lodě.

Někteří íránští představitelé ale považují embargo za neúčinný krok, který stejně nebude fungovat. "Světová ekonomika nefunguje tak, že by znemožnila existenci nějaké země," prohlásil šéf zpravodajských služeb Haidar Moslehí podle agentury IRNA.

Podívejte se, jaká plavidla míří k Perskému zálivu:

Podle něj jsou sankce spíše příležitostí, aby se Írán stal soběstačným, místo aby se spoléhal na okolní svět. Další představitel prohlásil, že si Írán najde jednoduše nové zájemce o ropu.

Asi 80 procent íránských příjmů z exportu pochází právě z ropy a podle řady analytiků sankce zásadně zasáhnou íránskou ekonomiku. S asi čtyřmi miliony barelů denně je Írán druhým největším producentem v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu. Denně vyváží asi dva miliony barelů, zbytek spotřebuje domácí trh. EU odebírá od Íránu 450 tisíc barelů denně, to je 18 procent íránského vývozu.