Evropské fondy k rozkrádání přímo vybízejí - jde o peníze všech, a tudíž ničí, z čehož plyne i jejich využití na projekty, které by nikdo (soudný) za své vlastní peníze nedělal. Podle toho také vypadá jejich využití, které velmi často nedává smysl, i trvalá a všudypřítomná urputná snaha o jejich zneužití. Podle Evropské komise bylo v roce 2010 přes 1,8 miliardy z celkového rozpočtu "špatně použito", o rok dřív se rozkradlo 1,4 miliardy eur.

Není důvod si myslet, že krize přispěla ke zlepšení či pročištění situace. Navíc čísla hovoří o přímých krádežích (tedy o projektech, na něž se peníze čerpaly, které se ale nikdy nedostaly z papíru do reality), nikoliv o projektech, jejichž použitelnost je mírně řečeno lehce za hranou.

Zlatí evropští úhoři

Situace je obdobná ve všech zemích, do nichž evropské peníze tečou, včetně České republiky - stačí se podívat na tuzemský seznam aktuálních příjemců podpory. Na první pohled překvapí obdivuhodnou šíří záběru a tím, co je vlastně všechno možné udělat za cizí peníze. I bez podezření na rozkrádání je vlastně neskutečné (zejména v kontextu současné dluhové krize), že je Evropská unie ochotná platit za výstavbu dětských hřišť, zateplení soukromých budov a jejich osazení výtahem, výstavbu a čištění rybníků a potoků a vysazování úhořů.

Nechybějí samozřejmě školení všeho druhu, od písní (v rámci česko-polské přeshraniční spolupráce) přes školu hrou až po manažerské dovednosti, rozvoj firemní kultury a tzv. měkkých dovedností. Evropské peníze jdou i na výstavbu luxusních hotelů a wellness center v atraktivních turistických destinacích (například v Karlových Varech).

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru