Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury ČR obsahovala koncem loňského roku jen pět položek.

K sokolnictví, vlčnovské Jízdě králů, slováckému verbuňku, vesnické masopustní obchůzce a maskám na Hlinecku se ale v prosinci přidala myslivost.

Podle ministerstva kultury, které adepty na zapsání do seznamu schvaluje, zahrnuje fenomén myslivosti řadu zvyků, rituálů a tradic, které bezpochyby do oblasti kulturního dědictví patří.

"Naši myslivci si dokázali uchovat bohatou kulturní tradici. Zdaleka přitom nejde jen o lov a činnosti s lovem spojené. Myslivost se u nás stala zcela ojedinělým fenoménem, který jen těžko hledá srovnání. Pro mnoho lidí tak myslivost není pouze zálibou, ale spíš životním stylem nebo životní filozofií," uvedl jednatel Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) Jaroslav Kostečka.

Jednota sdružuje přes 80 tisíc členů, asi deset procent tvoří ženy. Pod myslivce patří i trubači nebo autoři myslivecké literatury.

 

"Spektrum mysliveckých tradic je široké. Kromě architektury nebo výtvarného umění je asi nejviditelnějším projevem oblečení nebo tradiční mluva myslivců," uvedl jednatel.

Podle vyjádření ministerstva kultury je hlavním účelem Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury ČR ochrana, zachování, identifikace, rozvoj a podpora položek, které jsou na seznam zapsány.

Uzávěrka pro podávání návrhů na další nominace je 28. února. Neoficiálně se o zapsání na seznam uchází honění Jidáše nebo fenomén východočeského loutkářství.