Není nezajímavé si představit, co všechno z činností či stavů dnes povolených, či alespoň nikoli zakázaných, bylo pronásledováno v české kotlině za posledních zhruba dvě stě padesát let, tedy řekněme od doby Marie Terezie. Dělo se tak s různou intenzitou od šikan a pokut přes věznění či mučení až po popravy, v nejhorším případě upálením či plynem.

Je jistě pravda, že jako stálice na nebi zůstalo pronásledování vrahů, zlodějů, lupičů, násilníků a těch, kdo vedli odboj či pikle proti státu a vládnoucí moci, ale seznam těch nežádoucích, kteří se mohli dočkat perzekuce a dnes jsou váženými či alespoň trpěnými občany, je předlouhý.

Prostředek jako cíl

Bez nároku na úplnost a na časovou souslednost - na některé došlo i dvakrát či vícekrát - si zhruba zrekapitulujme, kdo všechno se počínaje rokem 1750 u nás musel mít na pozoru: kacíři a nekatolíci či nekřesťané vůbec, rouhači a svatokrádežníci, čarodějnice, andělíčkáři, pomlouvači panovnického domu, homosexuálové, pachatelé manželských nevěr, svůdci panen pod slibem manželství, zoofilové, prostitutky a prostituti, autoři zakázaných knih a pamfletů, tuláci, kočovníci, pacifisté a defétisté, antinacisté, komunisté, Židé, Romové, Němci, kapitalisté, živnostníci, sedláci, "buržoazní nacionalisté", křesťané, emigranti, nelegální směnárníci a podnikatelé a jistě mnoho dalších, na které jsem zapomněl. Některé hony trvaly krátce, jiné celá staletí. Z některých pronásledovaných se stali pronásledovatelé a naopak, někdy brzy, někdy až za delší čas.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru