Z českých radikálů se mohou stát i teroristé. Varují před tím odborníci na extremismus ve své nejnovější studii, kterou vypracovali pro ministerstvo vnitra.

Uvádí v ní, že v České republice je asi 4 000 militantních neonacistických aktivistů, přičemž tvrdé jádro tvoří asi 400 lidí.

Neonacistická scéna je z hlediska obecné i násilné kriminality trvalou hrozbou. Právě u části neonacistů přitom skrytě hrozí, že by se mohli uchýlit k teroristickým útokům. V příštích pěti letech asi vzroste počet individuálních útoků na Romy.

Celou studii, kterou zpracoval kolektiv autorů v čele s politologem Miroslavem Marešem, si můžete pročíst ZDE.

Ministerstvo vnitra si nechalo více než padesátistránkový materiál vypracovat kvůli hrozbám, které tuzemské neonacistické hnutí představuje pro integraci cizinců v České republice.

V materiálu popisují historii, vývoj i současnost neonacistické scény, možná budoucí rizika, nové směry uvnitř hnutí, jeho ideologická východiska i symboliku.

Prevence na školách

Doporučují také, jak neonacismu čelit preventivně, například působení na mladé lidi ve školách je podle nich dosud "nepříliš propracované". V represi je podle odborníků nutné důkladněji převádět informace z dění mezi neonacististy do formy důkazů, použitelných v trestním řízení.

Autoři mimo jiné uvádějí, že od počátku 90. let prodělalo hnutí vývoj, kdy převážná část neonacistické "elity" opustila skinheadskou image.

Chystají nákup zbraní

Jádro dnes podle nich představují svobodní nacionalisté a autonomní nacionalisté. Od takzvaného nového stylu neonacistického hnutí odborníci v dalších letech kromě rostoucího počtu individuálních a obtížně odhalitelných útoků na Romy čekají mimo jiné i to, že se část z nich legálně vyzbrojí střelnými zbraněmi.

Neonacisté se budou podle autorů studie vymezovat nejen vůči Romům, ale i vůči tématu imigrace a hospodářské krize v Evropě.