IHNED.cz během protestů studentů, tzv. Týdne neklidu, oslovil experty na vzdělávání, zástupce studentských iniciativ, zástupce ministerstva školství a rektory s několika otázkami, které souvisejí s reformou vysokých škol.

První okruh otázek se týkal školného - souhrnný článek najdete ZDE. Druhé téma se zaměřovalo na údajnou hrozbu ztráty autonomie vysokých škol - souhrn názorů najdete ZDE.

Poslední otázka zní:

Jaké změny v legislativě VŠ jsou podle vás vlastně potřeba?

"Zavést funkční systém finanční pomoci studentům včetně grantů a všeobecně dostupných bezrizikových půjček na studentské živobytí," uvedl například Daniel Münich z akademického pracoviště CERGE-EI.

Další připomínky dodává třeba Jiří Zlatuška, bývalý rektor Masarykovy univerzity. "Nedostatečný prostor pro vlastní institucionální mzdovou politiku bez ovládání zvenčí významně brání tomu, aby na vysoké školy v Česku přicházeli zahraniční pracovníci."

Níže najdete kompletní odpovědi dalších oslovených.

 


Rudolf Žáček, rektor Slezské univerzity v Opavě

Předně se nedomnívám, že lze řešit izolovaně pouze vysoké školy. Celý náš školský systém trpí absencí  dlouhodobé koncepce a důsledky ne zcela domyšlených reformních zásahů minulých politických reprezentací. Stěžejním problémem vysokých škol je podfinancování. Není však pochyb o tom, že v řadě věcí by pomohly i změny v legislativě. Za užitečnou bych považoval určitou diferenciaci, ta by však neměla mít formální, případně politický charakter (srv.  např. současné dělení státu na kraje).

Vycházet je nutno od vědních oborů, které jsou jediné skutečně objektivně hodnotitelné. Bylo by žádoucí také uvést do rovnovážného stavu např. míru pravomoci a zodpovědnosti rektorů. Dopracovat nutně potřebuje systém hodnocení vědy a kvality absolventů. Je nutné dořešit postavení bakalářů, např. u absolventů pedagogického studia.  Bakalář není (a je to nepochybně dobře, opak by byl krokem zpět) plnohodnotný učitel. Má pak smysl dělit studium učitelství? A podobných námětů by bylo možno najít více.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru