Ujíždí nám skutečně evropský vlak, protože jsme spolu s Británií zatím nepodepsali smlouvu o rozpočtové odpovědnosti? Prý ano, tvrdí řada komentátorů i v tomto listu. Naposledy například včera Jan Macháček, ale hlavně před několika dny Tomáš Sedláček ve svém sloupku. V Evropské unii se skutečně může rozhodovat způsobem "o nás bez nás", ale kvůli něčemu jinému. Do takové situace se naše země dostane tím pravděpodobněji, čím víc agendy EU bude řešeno většinovým hlasováním. Každé přehlasování znamená, že zájem poražených je prostě hozen přes palubu.

Před Lisabonem byly velké evropské země nuceny nás brát "ke stolu", ptát se nás na názor jako každého, kdo má právo veta. Lisabonská smlouva ale vede směrem k většinovému hlasování. Je to tedy přesně opačně, než Tomáš Sedláček uvažuje: "více Evropy", více většinového hlasování, znamená, že budeme stále více na vedlejší koleji, přehlasováni ostatními.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru