Sazka od 1. května ruší manipulační poplatek u kurzových sázek. Tento krok může změnit tuzemský sázkový byznys. Dosud totiž každý, kdo vsadil v kamenné pobočce, musel sázkové kanceláři zaplatit 5 až 10 procent ze vsazené částky.

Manipulační poplatky jsou mezi sázkaři "oblíbené" podobně jako poplatky v případě bankovních účtů. Sazka si od jejich zrušení slibuje, že k ní přejde větší množství sázkařů, kteří dosud preferují ostatní české kanceláře.

V případě Sazky činil poplatek na terminálu 10 %, u sázek přes internet poplatek nebyl. Ostatní sázkové firmy podle ankety ČTK o zrušení poplatky zatím neuvažují.

Manipulační poplatek

Jedná se o částku, kterou sázková kancelář bere za své služby. V Česku se pohybuje mezi 5 až 10 procenty.

Pokud sázkař vsadí 100 Kč, zaplatí 110 Kč. Pokud vsadí na nízký kurz 1,1, a ten následně vyjde, ve skutečnosti nic nevydělal.

Nižší manipulační poplatky před pár lety vedly k tomu, že řada českých sázkařů si vytvořila účty u on-line společností jako bwin nebo SportingBet.

Konkurenční Fortuna krok Sazky vnímá jako legitimní obchodní strategii. "Z pohledu šíře, hloubky, kvality samotné nabídky a zároveň variability distribučních kanálů (pobočky, internet, telefon, smart phone) Sazka neprovozuje obchodní model, který by byl srovnatelný. U internetového sázení Sazka manipulační poplatek neuplatňuje dlouhodobě a klasickými pobočkami kurzového sázení prakticky nedisponuje, nahrazuje je terminály v trafikách," řekl mluvčí Fortuny Petr Šrain. "Základní desetiprocentní sazbu na pobočkách zachováme," dodal.

Tipsport aktivity Sazky nekomentuje. "Stejně tak nebudeme zveřejňovat, jaké jsou plány Tipsportu v této oblasti. Mohu jen poznamenat, že poplatek je zásadní součástí ekonomického fungování naší sázkové kanceláře," uvedl mluvčí Tipsportu Lubomír Ježek. Ani Chance podle své mluvčí Markéty Světlíkové o podobném kroku zatím neuvažuje.

SAZKA sázková kancelář, vlastněná skupinami PPF a KKCG, převzala podnikatelskou činnost společnosti Sazka počátkem listopadu. Stalo se tak poté, co se Sazka dostala do insolvence a následně do konkurzu.