Pokud by po volbách vznikla vláda s podporou komunistů, je v tom pro ČR riziko? Co by návrat komunistů k podílu na moci symbolizoval?

Máme se obávat návratu komunistů k moci?

Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Komunisté ve vládě jsou symbolem krachu české identity. Jsou bezesporu rizikem - ale zároveň i výzvou k obnově aktivní občanské kontroly.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Návrat komunistů by děsivě symbolizoval, že jsme se z perzekuce padesátých a sedmdesátých let nedokázali vzít ponaučení.
Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Komunisté jsou rizikoví. Ale obávám se, že ne o moc víc (někteří i míň), než mnozí nekomunističtí politici. Byl by to doklad češství.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Strachy z komunistů jsou novodobým farizejstvím. Jiná ideologie, ale stejná mentalita např. v ODS a jinde. KSČM už teď má velký vliv.
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Tento návrat by symbolizoval ztrátu paměti i neúctu k lidem, jejichž životy byly minulým režimem pošlapány.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Všechny vlády se bez nich obešly a přes jiné průšvihy aspoň to bylo dobře. Bude to ostuda pro vládu,jež by jejich požadavky měla v programu.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Trotter píše (1807): nebezpečí pro nezávislost, snadnou kořist dobyvatelů; nakonec nás změní v národ otroků a ideotů.
Lukáš Pytloun
Lukáš Pytloun
podnikatel
Návratu k moci se neobávám, ale zastoupení v parlamentu nás muže ještě více zpomalit! Co symbolizuje? Většina Čechů nebyla nikdy bojovníky.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Netěší mě jejich možná účast na vládě, jsou nacionalističtí a konzervativní. Nové diktatury bych se však obával spíš od vítězné pravice.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Návrat komunistů ke skutečné moci by byl katastrofální. Tichá podpora nějaké vládě (nebo i minoritní účast na ní) takovým návratem není.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Generální tajemník ÚV KSČ dnes na letišti Ruzyně spojil své rty s Generálním tajemníkem ÚV KSSS. Díky ODS & CSSD, že nám ten sliz vracíte.
Stanislav Komárek
Stanislav Komárek
biolog a filosof
Co by návrat symbolizoval? Že jsme jinou cestou a jinou formou tam, kde jsme už kdysi byli. Obmýtní doba zhruba čtvrt století stačí k zapomenutí všech zkušeností.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Komunisti pro mě budou už vždycky riziko, ale nové totality se snad bát nemusíme. I když to si v roce 1946 možná lidi říkali taky...
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Myslím, že v parlamentní demokracii není třeba se bát rudých, ač doufám, že se nevrátí. Co komunisti symbolizují? Asi krátkou paměť národa.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru