Pokládání červeného koberce, čištění a pozvánka pro necelé čtyři stovky hostů. Slavnostní inauguraci nového francouzského prezidenta předcházely dlouhé přípravy. Jak ale uvedl sám François Hollande, žádné velké oslavy nechce. A rodinu na předání "žezla" také nepozval.

Hollande je po sedmnácti letech prvním socialistou, který vybojoval Elysejský palác. Ve funkci, kterou převzal od svého předchůdce Nicolase Sarkozyho, bude pět let.

Odcházející státník svému nástupci předal také kódy k jaderným zbraním a tajné dokumenty.

Ve slavnostním projevu Hollande připustil, že si uvědomuje ve Francii "velká omezení... především ohromné zadlužení, slabý růst, vysokou nezaměstnanost a oslabenou konkurenceschopnost".

Nový prezident společně se svou partnerkou Valérií Trierweilerovou po ceremonii vyprovodili Sarkozyho a jeho manželku z Elysejského paláce. Hollanda pak čekala tradiční vítězná jízda po Champs-Elysées směrem k Vítěznému oblouku v citroënu s odsouvací střechou.

První oběd v Elysejském paláci absolvuje Hollande s bývalými socialistickými premiéry Pierrem Mauroy, Laurentem Fabiusem, Michelem Rocardem, Edith Cressonovou a Lionelem Jospinem. Oslavy vstupu do prezidentské funkce zakončí na pařížské radnici.

Chce vzdát hold také osobnostem, které mají symbolizovat jeho priority – vzdělání a integraci, Julesovi Ferrymu, jenž je považován za zakladatele laického školství s bezplatnou a povinnou školní docházkou a Marii Curie-Sklodowské, která byla původem Polka a za vědecké působení ve Francii dostala dvě Nobelovy ceny.

Oslavy vstupu do prezidentské funkce zakončí Hollande na pařížské radnici.

Hollande ještě během odpoledne bude jmenovat nového premiéra, kterým se má stát Jean-Marc Ayrault. Poté ho čeká cesta do Berlína, kde se sejde s kancléřkou Angelou Merkelovou. Hlavním tématem jejich schůzky je krize eurozóny.