Českých manažerek od začátku tisíciletí přibylo, přesto za evropským průměrem zaostáváme. Z nejnovějšího červnového průzkumu Deloitte Corporate Governance Centra ČR srovnávajícího podíl žen ve vedení stovky největších firem (CZECH TOP 100) v letech 2000 a 2012 vyplývá, že ve vedoucích pozicích zasedá v současnosti o více než 2,6 % žen než před dvanácti lety. Zatímco v roce 2000 celkově ve statutárních orgánech (představenstvo a jednatelé společností) působilo pouhých 4,1 % žen, v roce 2012 vzrostl jejich podíl na 6,7 %.

 „Výsledky průzkumu svědčí o tom, že pozice žen v řídících orgánech rozhodujících o fungování a budoucnosti českých firem posílila. Přesto se nemůžeme srovnávat především s těmi státy, kde jsou povinné kvóty pro působení žen v managmentu společností. Například v Norsku působí v řídících orgánech společností 35,6 % žen. Do budoucna předpokládáme další pozvolný růst, zavedení kvót ale v České republice neočekáváme,“ říká vedoucí Corporate Governance Centra ČR Jan Spáčil a dodává:

 „I když se kvótami intenzivně zabývá Evropská komise, je nepravděpodobné, že do budoucna povinně předepíše kvóty všem členským státům Evropské unie. Po takovém revolučním rozhodnutí podle mého názoru neexistuje ani politická poptávka, ani poptávka ze strany firem. Povinnou kvótu bych považoval za nežádoucí, jelikož by výrazně zasahovala do svobodného rozhodování firem, kdo je bude řídit a vytvářela by umělý stav.“

 Podle průzkumu vzrostl samostatně podíl členek představenstva v největších českých akciových společnostech oproti stavu před dvanácti lety zhruba o necelá dvě procenta ze 4,5 % na 6,3 %.

 „Dramatický růst nastal především u jednatelek společností s ručením omezeným. Zatímco tuto pozici v roce 2000 nezastávala v největších firmách ani jedna žena, o dvanáct let později se mezi stovku jednatelů dostalo už osm žen. I když jde ve srovnání s minulostí o určitý pokrok, je patrné, že české manažerky to stále nemají snadné prosadit se do vrcholných orgánů společností,“ dodává advokátka Ambruz & Dark/Deloitte Legal Jaroslava Ignáciková.

 Stejně jako ve statutárních orgánech vzrostl podíl manažerek i v kontrolních orgánech společností, a to o více než 5 %. V porovnání s rokem 2000, kdy v dozorčích radách byly ženy zastoupeny 8%, vylétla jejich působnost na 13,2 %. Ještě více se ženy propracovaly na pozice prokuristek, kde zasedají zhruba ve 22 % společností, což je zhruba o 9 % více než v minulosti.

 

Czech  Top 100

2000

2011

Jednatelky/Členky představenstva

4,1 %

6,7 %

Členky představenstva

4,5 %

 

6,3 %

 

Jednatelky

0,00%

 

8,00 %

 

Členky dozorčích rad

8,0 %

 

13,2 %

 

Prokuristky

12,6 %

 

22,0 %

 

 Zdroj: Deloitte Corporate Governance Centrum ČR (6/2012)

                                                                                     

Zajímavé je i srovnání žen ve vedení společností podle oborových specializací. Nejvíce žen manažerek působí v čele nemocnic a zdravotnických zařízení (17,6 %) a ve farmacii. Vyplývá to ze statistik Deloitte Corporate Governance Centra ČR, které rovněž sledují podle obratu 20 největších firem z každého z 11 významných odvětví české ekonomiky.

 „Oproti celkovému číslu 6,7 %, které vyplývá z nejnovějších statistik, je zastoupení žen ve vedení ve zdravotnictví a farmacii výrazně vyšší, což nás přece jen překvapilo. Zajímavý je i nadprůměrný podíl žen ve vedení firem v dříve výhradně mužském sektoru jako je Průmysl
 (7,7 %), kam se v minulosti dostala málokterá žena,“
dodává vedoucí Deloitte Corporate Governance Centra ČR (Deloitte CGC) Jan Spáčil.

 Po farmacii a zdravotnictví je třetí nejvyšší podíl manažerek v oblasti „Média, reklama a PR“, kde jich působí 10,4 %. Naopak, mezi obory, kde ženy ve vedení společností nemají dosud výrazné zastoupení, patří Bankovnictví a finanční služby (2,7 %), Energetika (5,3 %) a Telekomunikace/IT (5,3 %).

 Podíl manažerek ve vedení firem je přitom v Česku i v dalších zemích Evropské unie stále výrazně menší, než podíl žen v celé společnosti. Například v Německu působí ve vedení firem 8,2 % žen, v celé Evropské unii dokonce činí průměr 12 %. Ze zemí mimo EU vede Norsko (35,6 %), kde platí povinné kvóty na zastoupení žen v představenstvech společností. V USA v čele firem zasedá 15,7 % žen.

 

Ženy ve vedení firem:

ČR

6, 7 %

Norsko

35,6 %

Španělsko

9,2 %

Nizozemí

9,2 %

Itálie

6,2 %

Německo

8,2 %

Francie

12,7 %

Kanada

12,9 %

Austrálie

11,2 %

Belgie

7,7 %

Čína

8,1 %

Hongkong

8,6 %

USA

15,7 %

Singapur

6,4 %

Zdroj: Deloitte Corporate Governance Centrum ČR

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se