Ve Francii začalo druhé kolo voleb do parlamentu. Rozhodne o tom, zda dolní sněmovnu ovládne levice.

Šest týdnů po prezidentských volbách, v nichž zvítězil François Hollande, je ve hře také to, zda jeho Socialistická strana (PS) získá dostatek křesel na to, aby parlamentní většinu složila sama.

Volební místnosti se v celé kontinentální Francii otevřely v osm hodin ráno, první odhady výsledků by měly být známé po dvacáté hodině.

Už během prvního kola voleb, které se uskutečnilo před týdnem, se ukázalo nové rozložení sil na francouzské politické scéně. Zatímco pravice u voličů oproti minulým volbám propadla, levice má naději, že po horní komoře ovládne i tu dolní.

Z dosavadních výsledků a průzkumů vyplývá, že socialisté mohou v 577členném Národním shromáždění získat 283 až 329 křesel. K dosažení většiny jim přitom stačí 289 poslanců.

Hollandově mateřské straně jde tak zejména o to, zda dá parlamentní většinu dohromady sama, nebo bude potřebovat další levicové spojence.

Úspěch levice by ale v každém případě otevřel Hollandovi cestu ke snadnějšímu prosazení jeho programu, ve kterém mimo jiné slíbil, že zmírní dopady úsporných opatření na obyvatele Francie a bude prosazovat změny orientace v Evropské unii.

Pravicová opozice v čele se Svazem pro lidové hnutí (UMP) bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho může podle odhadů doufat v zisk pouhých 210 až 263 křesel.

Až pět poslaneckých míst by mohla získat také nacionalistická Národní fronta (FN) v čele s Marine Le Penovou. Ta přitom nebyla v parlamentu od roku 1988.

Pokud by se zástupci Národní fronty do parlamentu dostali, znamenalo by to pro tuto populistickou stranu velký úspěch, a to navíc krátce poté, co šéfka FN Marine Le Penová skončila s překvapivě vysokým počtem hlasů na třetím místě při prvním kole prezidentských voleb.