Premiér Petr Nečas postupně ztratil důvěru v již 10 ministrů své vlády. Ztráta důvěry pokaždé velmi bolí, proto se nyní rozhodl jmenovat ministrem spravedlnosti člověka, ke kterému důvěru nemá už předem.

V listopadu 2010, když byl Pavel Blažek, předseda brněnské ODS, odejit z dozorčí rady státního podniku Lesů České republiky, premiér na jeho adresu pronesl: "Ztratil moji důvěru. Uložil jsem ministrovi zemědělství Ivanu Fuksovi, aby ho odvolal. V dozorčí radě tak zásadního podniku, jako jsou Lesy ČR, musí být člověk, který má důvěru premiéra."

Nečas tvrdí, že ministra Jiřího Pospíšila odvolal kvůli rozpočtové nekázni. Aby přesvědčil všechny škarohlídy, kteří tvrdí, že pravým důvodem bylo zabránit, aby Pospíšil jmenoval Lenku Bradáčovou na pozici vrchní státní zástupkyně, povolal nyní právě Pavla Blažka. Ten totiž v rozhovoru pro Respekt minulý rok zdůraznil: „Jestli o něco usiluji - i když v tom zatím nejsem úspěšný -, tak to bude nová politika ODS, a ta nesouvisí s reklamními hesly o očistě. V téhle souvislosti uvedu jeden příklad, který mě děsí, a to je prohlášení vlády, že její politikou je "rozpočtová odpovědnost". Vládní politika nemůže stát jen na státním rozpočtu. To je další heslo, které jsme prezentovali navenek, ale liberál se má starat hlavně o to, jak se mají lidi, ne stát. Samozřejmě to spolu souvisí, ale my jsme státní rozpočet zbožštili.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?