I přes velkou nespokojenost některých poslanců ODS s vládním návrhem daňových změn, se zřejmě v poslaneckém klubu strany nenajde nikdo, kdo by se ve středu přidal k opozici a hlasoval pro vyslovení nedůvěry vládě. Vyplynulo to z informací od poslanců ODS.

Kritici premiéra a předsedy ODS Petra Nečase nicméně chtějí ve straně dále řešit návrh daňových změn. Vláda kvůli tomu nemá jistotu, že svůj stabilizační balíček po očekávaném vetu Senátu ve sněmovně znovu prosadí.

"Pro nedůvěru vládě ruku nezvednu," řekl v pondělí poslanec a bývalý šéf sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř. Podle zdrojů z klubu je nepravděpodobné, že by se proti koaliční vládě postavil někdo z dalších poslanců ODS. "Kdyby to chtěl někdo udělat, tak už by to udělal mnohem spíše v pátek (kdy sněmovna hlasovala o daňových změnách)," řekl jeden z vlivných poslanců ODS.

Při hlasování o nedůvěře musí opozice pro svržení kabinetu získat 101 poslanců. Ti se musí otevřeně vyslovit proti vládě. Podle informací ČTK vedení klubu ODS nevyžaduje od svých poslanců, aby všichni za každou cenu na hlasování byli. Pokud totiž nepodpoří opozici, nezáleží na tom, kolik vládních poslanců ve sněmovně bude.

Tluchoř v pátek ve sněmovně otevřeně zkritizoval vládní stabilizační balíček, který mimo jiné zvyšuje DPH a zdanění lidí s vysokými příjmy. Podle Tluchoře i některých dalších poslanců ODS je úsporný balíček v rozporu s politikou strany a poškozuje ji. Návrh vyvolal bouřlivou debatu na úterním poslaneckém klubu ODS. Nečas ale varoval, že bez schválení návrhu nemůže vláda pokračovat.

Všichni poslanci ODS včetně nejhlasitějších kritiků nakonec ve sněmovně zachovali stranickou loajalitu a návrh daňových změn podpořili. Klíčový vládní návrh, který má posílit státní rozpočet oslabený poklesem hospodářského růstu, se ale do sněmovny po pravděpodobném vetu levicového Senátu vrátí. Všechny hlasy ODS přitom napodruhé jisté nemá. "Během léta chci získat širší představu o názoru členů ODS na tuto problematiku, jak se rozhodnu na podzim, nebudu předjímat," řekl Tluchoř.

Další z kritiků vládní daňové politiky poslanec Boris Šťastný sice avizoval, že pro změnu daní zřejmě ve sněmovně zvedne ruku i podruhé, z vyostřené debaty o daních ale vyvodil to, že bude uvnitř ODS prosazovat změnu kursu. Nespokojené členy ODS chce oslovit mimo jiné tím, že bude na podzim kandidovat na místopředsedu strany.

"Budu vehementně bojovat v ODS za to, aby takové další návrhy nepokračovaly a skončila ideová eroze," řekl. Tu vidí také v tom, že vláda údajně už nectí nedotknutelnost občanského soukromí, připouští možnost majetkových přiznání, oslabuje právní stát politizací justice a policie a opustila koncept nízké rovné daně. ODS by se podle Šťastného měla vrátit "tam, kde začínala s Václavem Klausem".