V roce 2009 německá vláda přijala sérii pravidel, která umožnila podnikům přechod na zkrácenou pracovní dobu, a pracovní místa zachránila částečnou dotací jednoho dne v týdnu. Podařilo se. V roce 2012 chce česká vláda zadotovat sto procent platu zaměstnancům, kteří se místo práce budou proškolovat kdoví na co.

Jaký bude poměr pomoci podnikům v problémech a kolika "školicím" firmám projekt pomůže k zázračnému růstu, známo není. Ještě v červnu, kdy se tento projekt "dolaďoval", měl zaměstnanec dostat třicet procent platu od firmy a třicet od státu. Za dva měsíce se zjistilo, že neexistuje zákonná úprava, která by dovolovala zhruba třetinové snížení platu, takže nakonec zaplatí erár celou mzdu. A jen pokud mu tuto báječnou pomoc odsouhlasí unie, část dostane z Bruselu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru