Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov říká, že mezinárodní společenství by nemělo propadat hysterii kvůli dvouletému trestu vězení pro tři členky punkové skupiny Pussy Riot. I některé evropské země, například Německo, Francie a Rakousko, mají podle něj zákony, které trestají pitvořivé urážení věřících vězením.

Našeho ctihodného ministra je mi líto. Jeho úkolem v tomto (a nejen v tomto) případě, který podkopal mezinárodní prestiž Ruska, je nacházet způsoby, jak ospravedlnit něco, co ospravedlnit nelze.

Pussy Riot zasáhly nejbolavější místo v moderním Rusku - a proto si tato skupina zaslouží chválu, nikoliv odsouzení. Rána dopadla na aktivní splývání církve a státu v jedinou ideologii, na snahu vytvořit model "pravoslavné civilizace" v Rusku. Cílem této fúze je zničit protestní hnutí - které se od prosince 2011 stalo významným společenským fenoménem - tím, že se vykreslí jako protiruské, jako cosi cizorodého pro ruská specifika.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Rozsudek v procesu s Pussy Riot odráží krizi ruského vládnutí. Namísto dialogu s osvícenými občany nabízí Kreml strach. Rusko odmítá být moderní civilizovanou zemí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru