Má být pěstounská péče profesionalizována?

Má být pěstounská péče zprofesionalizována?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Ano. Je to levnější než provoz ústavů na výrobu delikventů a je to lepší pro ty děti. Je dokázaný, že z útavu jdou s nižšim IQ než z rodiny.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Ano, má. Dobrá pěstounská rodina je pro dítě lepší než stejně dobrá ústavní péče.
Adriana Krnáčová
Adriana Krnáčová
pražská primátorka
A máme školu na rodičovství? To by také bylo potřebné profesionlaizovat.
Stanislav Komárek
Stanislav Komárek
biolog a filosof
Ano,je to lepší varianta než ústavy. Klasický "děcák" je předpokojem kriminálu.
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Dobrá péče v rodině bude pro dítě lepší než v ústavu, musí být ale kontrolována a dlouhodobá, aby si dítě mohlo vytvořit citové vazby.
Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Měly by tu být jak dobré pěstounské rodiny, tak dobré ústavy a domovy. Kde bereme jistotu, že najdeme tolik dobrých pěstounů? Nevěřím tomu.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Ano, jednoznačně. To neznamená, že nemůže existovat záchytné ústavní zařízení pro mimořádné a naléhavé případy.
Ondřej Černý
Ondřej Černý
kulturní manager a konzultant
Určitě ano. Cílem by mělo snižování počtu dětí v ústavní péči. Státem kontrolované kojenecké ústavy by ovšem měly zůstat zachovány.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Vzhledem k tragicky determinovanému osudu těchto dětí ano, hlavně ať už JE! Jinak můžeme pro absolventy rovnou stavět trestanecké kolonie.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Prezident potvrdil, že umí moderovat debatu o mýtech. Neví o čem mluví. V dobré míře pěstouni a kvalitní. V nutné míře zařízení jako dosud.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Pěstounská péče má být prioritní, ústavní druhořadá. Ale krátkodobé pěstounství je nesmysl, děti si vytváří citové vazby,o něž pak přijdou.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Rozhodně ano. Pro děti je to mnohem lepší než "ústavy". Ale je třeba dát pozor, aby pěstouni nezískali příliš velké výhody.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Má-li být profesionalizována pěstounská péče, pak i rodičovská. Máme čekat, že o děti už nebudou pečovat rodiče, nýbrž komerční firmy?
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru