Nejdříve bych měl patrně vysvětlit, proč není záhodno noviny příliš číst. Zkusme to pomocí následující analogie. Představte si, že bych vás neustále zahrnoval popisy, jak jsem viděl ten či onen předmět padat volným pádem. Napsal bych článek tu o tom, jak jsem pozoroval padající jablko, tu o tom, jak mi z poličky sletěla váza atd. Pokaždé bych ten pád sice velmi důkladně vylíčil, ale nikdy bych se nedobral k existenci gravitačního zákona. Místo něj bych vždy předložil nějaké pochybné a smyšlené vysvětlení.

Po přečtení mých článků byste tedy byli schopni z paměti vyjmenovat stovky případů různých volných pádů, ale z hlediska pochopení podstaty věci byste nebyli o nic moudřejší. Neměli byste nejmenší tušení, proč vlastně volný pád nastává. Domnívám se, že něco podobného platí i pro četbu novin.

Přečtete si v nich o přehršli nejrůznějších událostí, kauz, či afér, sem tam se dovíte i nějaké to iluzorní vysvětlení, ale ve výsledku se vlastně nic nenaučíte a vaše zmatení spíše vzroste. Pokud tedy nevyvinete nadlidské úsilí a neudržíte si patřičný nadhled, četbou novin spíše zhloupnete.

Na druhou stranu nelze popřít, že média jsou hlídacími psy demokracie a mocní tohoto světa nesmí zapomínat, že jejich počínání sleduje kromě Boha ještě někdo jiný. V tomto směru je úloha novin nezastupitelná. Jak se má tedy zachovat uvědomělý občan, který se netouží nechat ohlupovat a zároveň chce dát politické reprezentaci najevo, že její počínání moc dobře vidí? Nezbývá mu, než noviny poctivě kupovat. Ve vlastním zájmu by je ovšem neměl číst.

Pokud se vám zdá takové počínání bizarní, musím upozornit, že s novinami lze kromě čtení dělat ještě ledacos dalšího, a nemusíme tak litovat vyhozených peněz za nepřečtené články. Například k sušení hub zatím nikdo nic lepšího nevynalezl, nemluvě o podpalování kamen, skládání papírových čepic nebo nouzovém použití v případech, kdy obvykle preferujeme odlišný druh papíru. V tomto světle se také zcela jednoznačně prokazuje výhoda tradičních papírových novin, protože s IHNED.cz lze výše uvedené činnosti provozovat jen stěží.

 

P.S. U papírových novin navíc stačí přečíst jen sportovní stránku a program kin, přičemž událostmi, analýzami a komentáři se nemusíte vůbec obtěžovat. Na internetu vám ovšem nezbývá, než opravdu klikat na seriózní články o dění ve velkém světě, protože kdybychom klikali jen na články o sportu či jídle, politická reprezentace by podlehla dojmu, že lid zajímá jen chléb a hry, že její počínání je každému putna a že si tedy může dělat, co chce.

 

Autor je překladatel

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru