Generální ředitel Československé obchodní banky Pavel Kavánek bude od ledna členem výkonného výboru skupiny KBC, jejíž součástí je i banka ČSOB. V této funkci bude odpovědný za nově zřízenou divizi KBC Česká republika.

V ČSOB pracujete od roku 1972. Která z událostí, k nimž došlo v průběhu té doby, změnila bankovní svět nejpodstatněji?

Jsou tři. Pro náš český svět to byl návrat k základům odpovědného bankovního řemesla, tedy renesance umožněná revolucí v roce 1989. Z globálního pohledu je tou druhou událostí paradoxně právě ústup od těchto základů: neodpovědná maximalizace finanční páky či záměna pojmu finanční služba za kasino. A třetím zásadním okamžikem je nástup digitální generace.

Jsou podle vás obavy z druhé vlny krize opodstatněné?

Útlum růstu hospodářské aktivity na nulu nebo těsně pod ni není krize. Pojem krize je zneužíván. Bát se je lidské, ale aktuálně pro to nevidím důvod. V současném vývoji je příležitost využít potenciál této země a posílit její konkurenceschopnost. V případě bank je ten potenciál zřetelně viditelný: stabilita, dostatek kapitálu a likvidity a žádný "credit crunch" nebo nezdravé přežhavení.

3x o bankáchJak dalece vás znepokojuje ekonomická situace států, jako jsou Řecko či Španělsko?

Mne Řecko nebo Španělsko neznepokojují. Bude to drahé, ale Němci, respektive silné křídlo Evropy, si s tím poradí. Nemyslím, že končí "západní civilizace". Mne daleko více znepokojuje například nedobrý vývoj vzdělanosti českých dětí. To je větší drama. S Řeckem nic nezmůžeme, ale se vzděláním našich dětí či vnuků a hlavně svým vlastním můžeme sami udělat, co budeme chtít. Školy pomohou, ale záleží jen na nás.

Máte nějakou představu o tom, jak by vaši kolegové popsali způsob, jakým řídíte ČSOB?

Mám, protože mi to přímo říkají: "Jsi až moc demokrat. Je dobře, že se držíš základních principů řemesla. Dávej ještě více času lidem ve firmě. Buď trpělivější posluchač."

Petra Sýkorová

Související