Protikorupční policie obvinila na začátku týdne 15 lidí ze zmanipulování veřejných zakázek. Údajně způsobili škodu 33 milionů korun.

Obvinění měli upravit 11 zadávacích řízení pro veřejné zakázky během omezování počtu zájemců, takzvaných losovaček. Používali přitom speciální software. Podle policie se jim podařilo ovlivnit tři zakázky.

"Manipulována měla být výlučně zadávací řízení, kde byl okruh zájemců o zakázku omezován losem na předem určený počet. Podle závěrů policistů měly být z celkového počtu všech přihlášených zájemců do další účasti v zadávacím řízení losovány jen předem určené vzájemně kooperující firmy," sdělil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Ve třech případech došlo k předražení zakázek o 6 milionů, dalších téměř 28 milionů pak skupina neoprávněně čerpala z dotací. Vyšetřovatelé odhadují, že celkem zabránili úniku 880 milionů z dotací ve zmanipulovaných tendrech.

Mezi nejvýznamnější zakázky, které se obvinění pokusili ovlivnit, patří tendr na modernizaci silnic v Jihočeském kraji za více než půlmiliardy.

Software měli podvodníci instalovaný na noteboocích. "V důsledku toho bylo možno notebooky nepozorovaně přepnout do zmanipulovaného módu. Následně pak měly být 'náhodně' vylosovány jen ty podnikatelské subjekty, jejichž identifikační čísla předem zadala obsluhující osoba do losovacího zařízení," uvedl mluvčí.

Další funkcí losovacího programu mělo být automatické odstranění veškerých dat po skončení losování. Právě na ní se dotyční spoléhali, kriminalisté ale tuto vlastnost předvídali.

Policie skupinu obvinila z trestných činů sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů EU a dotačního podvodu - částečně i ve stadiu pokusu. Za to jim hrozí až deset let vězení.

Jde o zástupce společností, které se specializují na zastupování veřejných institucí v tendrech, takzvané administrátory. Mezi ně patří i lidé, kteří stáli za proslulou "karlovarskou losovačkou" z roku 2006. Zatím se nepotvrdila spoluúčast někoho ze zadavatelů zakázek. 

Podezřelá losovačka v Kladně

Jednou ze zakázek, kterou organizovaná skupina podle policistů chtěla zmanipulovat, byl tendr na opravu divadla v Kladně. Hospodářské noviny už loni přinesly svědectví, že právě tahle losovačka byla dost dramatická.

Zástupci společnosti Kleris, která zajišťovala losování, nejdřív nechali losovací program vyzkoušet nanečisto - aby se všichni přesvědčili, že třikrát nevygeneruje stejná čísla. Teprve pak se mělo jet naostro. Ale nastala mela.

"Zástupci firem začali křičet, že takhle tedy ne. Že takové fígle už znají," popisuje Jiří Landa, který byl u losování jako člen kontrolní komise magistrátu.

Firmy, notářka i obsluha počítače se nakonec po dlouhých tahanicích shodly, že za správné losování budou brát to první, tedy zkušební. "Pochopil jsem to tak, že chtěli, aby losování netrvalo moc dlouho. Aby nebyl prostor to ovlivnit," dodává Landa.