Vzdálenosti mezi velkými aglomeracemi přinášejí obrovské dopravní potíže. Už jen shromáždění lidí k tomu, aby se poradili, znamená velké výdaje a složitou logistiku. Musíme si také uvědomit, že moc v Rusku velmi dobře chápe nebezpečí ze strany organizované a sebevědomé občanské společnosti, a proto utrácí ohromné zdroje na vytváření nejrůznějších právních, organizačních a finančních překážek pro občanskou aktivitu.

Krom toho nestrukturovanost občanské společnosti vytváří mimořádně vhodné podhoubí pro provokatéry a samozvance všeho druhu. V tomto stavu šlo Rusko k loňským parlamentním volbám. Bez strukturované občanské společnosti, bez skutečné opoziční strany ve volebních seznamech, bez lídrů protestního hnutí, které by uznávala jak moc, tak opozice.

Ale nové Rusko již dozrává v útrobách toho současného a první jeho souboj s krutou realitou se odehrál právě před rokem během voleb a hned po nich. Podhoubím pro přeskupení sil se stal internet. Díky němu vyšla hvězda Alexeje Navalného, který všem Rusům nespokojeným s putinovskou vládou nabídnul v těchto podmínkách jedinou možnou alternativu - hlasovat pro kohokoli kromě Jednotného Ruska. Tato myšlenka byla natolik žádaná, že vyšla mimo rámec internetu a zničila všechny Putinovy plány na bezproblémové získání většiny v novém parlamentu. A nepomohly mu ani masové falzifikace. Všechno, co se v Rusku dělo celý rok po volbách, je hysterickou reakcí moci na utrpěnou porážku.

Tlukot svobody

Text je součástí speciálu IHNED.cz ke Dni lidských práv a připomínkou roku od úmrtí Václava Havla. Texty dalších světových autorů budeme postupně zveřejňovat ZDE

V létě 2011 jsme napsali nevelkou knížku Oblačná demokracie, ve které jsme popsali teoretický model přijímání rozhodnutí velkými skupinami lidí ovládajícími nové informační technologie, který v sobě spojuje to nejlepší z přímé a zastupitelské demokracie. Oblačná demokracie je spojením tří hlavních myšlenek: práva voliče v jakýkoli okamžik delegovat svůj hlas tomu či jinému představiteli a poté si ho vzít zpět, dále práva voliče "drobit" svůj hlas mezi různé kandidáty dle konkrétních témat, a konečně i získávání více informací o politice v rámci širšího okruhu voleb. V lednu 2012 jsme spustili Demokracii 2.0, což je programátorské prostředí, ve kterém jsme myšlenky oblačné demokracie poprvé vyzkoušeli v praxi.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru