Václav Havel využíval svůj talent proti „temným silám“ prostřednictvím svého pera. Nikdy nepřestal doufat a po mnoho let se snažil přivést pravdu k lidem nenásilnými kreativními způsoby, a to například jeho slavnou esejí „Moc bezmocných“, zveřejněním Charty 77, nebo jeho divadelními hrami, jimiž byl schopen přesvědčit čechoslováky, že právě oni mají moc a prostředky k tomu, aby došlo ke změně – tedy k pozdější Sametové revoluci.

Před několika týdny došlo k velmi důležitému historickému mezníku. OSN uzná Palestinu jako „nečlenský pozorovatelský stát“. Tato symbolická, ale významná událost se uskutečnila přesně 65 let poté, co členské státy OSN podpořily plán Organizece na rozdělení Palestiny, což nakonec vedlo ke vzniku státu Izraele.
Havel věřil ve „dvoustátní řešení“ a v rozhovoru, který dal během jedné ze svých návštěv v Izraeli vyjádřil hlubokou lítost nad tím, že nemá tu možnost hostit jednání Osla v Praze. Věřil, že historie Prahy by ovlivnila obě dvě hlavy států a pomohla jim najít cestu k tomu, aby se na trvalo dohodli.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Havel byl příkladem pro mnoho světových lídrů, zejména v zemích, které čelí vážným a vleklým konfliktům, jako je Izrael a Palestina, píše izraelská aktivistka Vered Cohen Barzilay.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru