V den, kdy se upálil Palach na pražském náměstí, jsem byla o pár roků mladší než on, mně bylo 14 let. Palachova pochodeň ozářila svět, o kterém jsem si myslela, že je spravedlivější, než ten můj. Bylo mi 24 let, když se mi dostala do rukou esej s fascinujícím názvem "Moc bezmocných", v níž bylo upozornění, že byla publikována v Itálii, aniž by o tom autor věděl: Havel nevěděl, že se dostal až k nám, a my jsme nevěděli, kdo byl Havel. Ale ten název pro mě byl mantrou, přičemž - jakmile jsem dostudovala filosofii – jsem pracovala jako novinářka a každý den jsem se snažila „čistým“ způsobem mluvit hlasem těch, kteří ho neměli.

Drahý Václave, po více než třiceti letech stále věřím v to, co jste říkal, že vše se může zrodit z uvědomění, a chtěla bych s Vámi sdílet nějaké své úvahy, počínaje tou o mé Zemi. Země, kde si před několika lety někdo vymyslel svobody v množném čísle, aby z nich udělal cosi vulgárního a aby je mohl přetvářet ve zvůli a malou osobní moc. Země, jež se stala zjevným důkazem toho, jak moc těch mocných, v takzvaných dnešních demokraciích, je schopna operovat neustálou a ničím nerušenou manipulací vědomí jednoduše falšováním slov, jejich překrucováním a zneužíváním: a to až do bodu, kdy slova zůstanou prázdné obsahu. Problémem nyní je: co je autentické? Kolem nás je příliš hluku, abychom to mohli pochopit.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Řízení masové komunikace je zásadním uzlem bodem dnešních demokracií. Nejrozšířenější komunikační prostředky dneška mávají plakáty lži, v neustálém procesu pokřivování informací a křivé zábavy nemáme možnost úniku. Dokáže to web ještě změnit?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru